Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock pojawiła się w na Ukrainie. Wizyta ze względów bezpieczeństwa do ostatniej chwili utrzymywana była w tajemnicy.
Baerbock przybyła do Buczy i Irpienia pod Kijowiem, gdzie podczas trwającej około miesiąca okupacji rosyjscy agresorzy dopuścili się ludobójstwa i innych zbrodni na ludności cywilnej.
Minister spraw zagranicznych Niemiec przybyła na Ukrainę razem z ministrem spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstrą. Towarzyszył im w wizycie w Buczy i Irpieniu między innymi prokurator generalny Ukrainy.
Germany's Foreign Minister Annalena Baerbock has arrived in Ukraine and has visited Bucha https://t.co/rAbbAjK21q via @dw_politics #Ukraine pic.twitter.com/y2jUstpGVz
— Liveuamap (@Liveuamap) May 10, 2022
Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock przyleciała z niezapowiedzianą wizytą na #Ukrainę. Odwiedziła Buczę i Irpień.
German top diplomat in an unannounced visit in Bucha. #AnnalenaBaerbock is the highest ranking politician in Ukraine since 24Feb pic.twitter.com/2NvO7VuzyI
— Wojciech Cegielski (Polskie Radio / podcast Świat) (@wojciechce) May 10, 2022
Außenministerin Baerbock in Irpin und Butscha: „Wir sind es diesen Opfern schuldig, dass wir hier nicht nur gedenken, sondern dass wir die Täter zur Verantwortung bringen und ziehen.“ @BILD Fotos: @moutafis77 pic.twitter.com/ptbuykhCpu
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) May 10, 2022
– Te ofiary, to moglibysmy być my – powiedziała Baerbock. Dodała, że ofiarom należy sie sprawiedliwość.
„Zbombardowane domy i bloki ilustrują wpływ wojny na życie mężczyzn, kobiet, mężczyzn i dzieci, którzy tu żyją. Te akty nie mogą być nieukarane” – napisal na portalu społecznościowym Hoekstra zapewniając, że Holandia dążyć będzie do ustalenia pełnej prawdy i wymierzenia sprawiedliwości.
W planie wizyty jest także spotkanie minister spraw zagranicznych Niemiec i ministra spraw zagranicznych Holandii z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą w Kijowie, a także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski przyjmie minister spraw zagranicznych Niemiec, ale wcześniej nie chciał przyjąć prezydenta Niemiec Franka Waltera-Steinmeiera, za jego prorosyjską politykę w poprzednich latach (był ministrem spraw zagranicznych Niemiec). Spowodowało to oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza (z tej samej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, co Steinmeier), że nie wybiera się na Ukrainę. W reakcji ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk nazwał Scholza „obrażoną pasztetową”, co wywołało w Niemczech kolejną burzę medialną. Ostatecznie, doszło do rozmowy telefonicznej Zełenskiego z Scholzem, i Zełenski zaprosił Scholza do Kijowa w symboliczny dzień 9 maja, kiedy Rosja obchodzi zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami, czym jak wiadomo uzasadnia propagandowo swoją imperialistyczną politykę i zbrodnie. Scholz jednak nie skorzystał z tego zaproszenia.
Jak widać, dzień później przyjechała jednak Baerbock. Jest ona jednak z koalicyjnej Partii Zielonych, która od lat była krytyczna wobec Rosji, a również po inwazji rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego jest tą siłą w niemieckiej koalicji rządzącej, która domaga się większego wsparcia dla Ukrainy, także dostaw broni i odchodzenia od surowców z Rosji.
Oprac. MaH, rferl.org, twitter.com, bbc.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!