Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Katedra Sztuki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie i portal Kresy24.pl zapraszają do zwiedzenia wystawy ikon „Pieśń nad pieśniami”, zorganizowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Od 2009 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Katedra Sztuki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie organizują we wrześniu, w Nowicy w województwie małopolskim (pow. gorlicki) Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów.
XIII edycja odbyła się w Krzyworówni (dawne woj. stanisławowskie), na Huculszczyźnie, nad Czarnym Czeremoszem. W miejscu ważnym dla Ukraińców i Polaków. Tu stoi dom – muzeum Iwana Franki, a nieopodal istniejącej do dziś cerkwi stał dwór Przybyłowskich, dziadków Stanisława Vincenza – piewcy Huculszyzny, który mieszkał niedaleko, w Bystrecu. Do Krzyworówni przyjechało 20 malarzy z Polski i Ukrainy, efekty ich pracy są prezentowane w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w Warszawie, przy ul. Dziekania 1. Wcześniej wystawa gościła w Czerniowcach, we Lwowie i Krynicy Zdroju.
Monika Jerominek, Oblubieniec. Oblubienica II
Organizatorzy przywołali biblijny tekst, który jest poświęcony miłości, a więc uczuciu, wobec którego nikt nie jest obojętny. Uczuciu, które silniejsze jest niż lęk i administracyjne bariery. U podnóża Czarnohory, nad bystrym potokiem przez dwa wrześniowe tygodnie malarze z Polski i Ukrainy szukali własnego klucza do tekstu „Pieśń nad Pieśniami” – tematu pleneru.
Andrij Wynnyczok, Chrystus Dobry Pasterz
„Pieśń nad Pieśniami” najczęściej przywoływana jest w kontekście uroczystości zaślubin – ten trop podjęli niektórzy uczestnicy pleneru. W Krzyworówni powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej. Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu podejmując temat miłości w sposób śmiały i nieoczywisty.
Romko Zilinko, Matka Boska „Niewiędnący kwiat”
Kuratorami wystawy są Katarzyna Jakubowska-Krawczyk, Oksana Romaniw-Triska i Mateusz Sora.
Wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej potrwa do 27 marca br.
Więcej informacji na stronie: https://maw.art.pl/exhibition/piesn-nad-piesniami-wystawy-ikon-wspolczesnych/
Zapraszamy.
Ilustracja na wglądówce: Oksana Romaniw- Triska, Wyjdźcie, córki jerozolimskie, spójrzcie, córki Syjonu, na króla Salomona w koronie
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!