„Do Polski przyleciała dodatkowa grupa żołnierzy brytyjskich z 45. batalionu (45 Royal Marine Commando)” – poinformowało polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wcześniej podawaliśmy, kontyngent ten liczy 350 żołnierzy. To kolejny kontyngent brytyjski na wschodniej flance NATO.
Zgodnie z moimi ustaleniami z Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii do Polski przylecieli żołnierze brytyjscy. Jesteśmy solidarni, stanowczy i konsekwentni w odpowiedzi na agresywną politykę Kremla. pic.twitter.com/AeTCVnVdqs
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 10, 2022
– Od ubiegłego roku, inżynierowie z wojsk brytyjskich wspierają Wojsko Polskie. Teraz żołnierze brytyjskich Marines znacząco wzmacniają bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Obecność wojsk traktujemy jako wyraz solidarności państw tworzących NATO – powiedział minister obrony narodowej Polski Mariusz Błaszczak. – Razem jesteśmy silniejsi. Po zwiększeniu liczby żołnierzy brytyjskich w naszym kraju, w Polsce będzie stacjonowało ponad 600 żołnierzy z Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat tutaj.
Do Polski wciąż przerzucane są też wojska amerykańskie, kolejne samoloty lądują na lotnisku w Rzeszowie.
#StrongerTogether
– – –
Wspólnie wzmacniamy bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Dziś do Polski 🇵🇱 #Warszawa, #Rzeszów przyleciała kolejna grupa amerykańskich i brytyjskich żołnierzy. pic.twitter.com/kUPRj8e8jP— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) February 10, 2022
Rozpoczęła się też wizyta w Polsce premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, od spotkania z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Jak podała Kancelaria Premiera, głównymi tematami rozmów są kwestie bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem działań Rosji wobec Ukrainy.
Wcześniej Johnson był w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, gdzie spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.
Powiedział, że obecnie Europa ma do czynienia z „największym kryzysem bezpieczeństwa” od dekad i jest to „najniebezpieczniejszy moment”. Poparł politykę powstrzymywania i dyplomacji jednocześnie wobec Moskwy. Powiedział, że nie uważa, że Rosja już podjęła decyzję o dalszej inwazji na Ukrainę, ale brytyjski wywiad pozostaje bardzo zaniepokojony sytuacją.
Nie wykluczył dalszej pomocy dla Ukrainy. Wielka Brytania wysyła broń na Ukrainę.
Dodał, że polityka „otwartych drzwi” NATO, także Ukrainy, to kwestia nie do negocjacji.
🎥 Premier @MorawieckiM: Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju i bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję za taką bardzo aktywną rolę premiera @BorisJohnson w tym bardzo ważnym zadaniu. Nie pozwolimy się zastraszyć, razem działamy na rzecz utrzymania pokoju. 🇵🇱🇬🇧 pic.twitter.com/30Jfc9tMGD
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 10, 2022
#StrongerTogether – siła solidarności Polski i Wielkiej Brytanii wzmacnia Europę i NATO!
🇵🇱🤝🇬🇧💪 pic.twitter.com/E7czznXx64— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 10, 2022
– Cały czas podążamy niezmordowanie ścieżką dyplomacji po to, aby to napięcie, które w tej chwili panuje na granicy ukraińskiej opadło. Dlatego musimy pamiętać, po co właściwie to robimy i po co na stole pojawia się pakiet sankcji do wprowadzenia w chwili potencjalnej inwazji na Ukrainę – powiedział Johnson na wspólnej konferencji prasowej przy okazji rozmowy z Morawieckim. – Jak już przed chwilą powiedział pan premier Morawiecki, Polska i Wielka Brytania nie przyjmie świata, w którym jakiś wielki sąsiad może nękać albo atakować innego sąsiada. Nie zaakceptujemy, ponieważ uważamy, że każdy naród bez względu na to, gdzie żyje, ma prawo wybrać tego, kto nim rządzi i ma również prawo decydować, do jakiej organizacji międzynarodowej pragnąłby wstąpić.
– Jesteśmy członkami NATO i nie będziemy przyjmować jakichkolwiek kompromisów wobec podstawowych zasad – dodał.
Potem Boris Johnson spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Prezydenci rozmawiali w cztery oczy, wcześniej odbyły się rozmowy plenarne. – Przekaz jest bardzo jasny: Polska i Wielka Brytania są krajami, których nie dzieli praktycznie nic w ocenie sytuacji wokół Ukrainy – są zwolennikami odstraszania, silnej reakcji, bardzo odpowiedzialnie podchodzą do struktury bezpieczeństwa w Europie – powiedział Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. – To spotkanie dwóch doskonale rozumiejących się państw.
Niezwykle ciekawe rozmowy @AndrzejDuda z premierem Wielkiej Brytanii @BorisJohnson . 🇵🇱🇬🇧 mają bardzo jasne i bliskie sobie stanowisko w sprawach bezpieczeństwa. pic.twitter.com/qfqH6czojx
— Jakub Kumoch (@JakubKumoch) February 10, 2022
Oprac. MaH, bbc.com, twitter.com, gov.pl, niezalezna.pl, prezydent.pl, tvp.info
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!