W przypadku zakończenia tranzytu rosyjskiego gazu, system przesyłu gazu Ukrainy zostanie przeorientowany na tłoczenie z innych kierunków. Poinformował o tym „Operator Systemu Przesyłowego Gazu Ukrainy”.
„Jeżeli strona rosyjska wstrzyma tranzyt, system przesyłu gazu zostanie przeorientowany w celu zaspokojenia priorytetowych potrzeb Ukraińców” – poinformowała firma.
Spółka zaznaczyła, że w przypadku zagrożenia nieprzerwanych dostaw gazu do odbiorców zostanie wdrożony Krajowy Plan Działań zatwierdzony przez Ministerstwo Energetyki. W sytuacji krytycznej, w zależności od stopnia kryzysu, odpowiednie ministerstwo ma prawo zastosować zestaw środków, w tym nierynkowych.
Firma przypomniała, że takie plany są opracowywane we wszystkich krajach UE. Dodatkowo opracowane zostały dodatkowe plany i instrukcje pracy w sytuacjach niestandardowych, w szczególności stworzono zapasowe centrum dyspozytorskie, alternatywne i zdublowane kanały komunikacji.
Spółka wyjaśniła, że w przypadku możliwej sytuacji z masowym wyłączeniem internetu i komunikacji nie wpłynie to na stabilną pracę systemu przesyłowego gazu. Połączenie technologiczne firmy jest całkowicie odseparowane od internetu.
„Technologicznie ukraiński system przesyłu gazu przygotował możliwe scenariusze i odpowiadające im plany działań. Aby zaspokoić potrzeby ukraińskich odbiorców, „Operator Systemu Przesyłowego Gazu Ukrainy” będzie musiał uruchomić system w trybie odwrotnym, tak jak to zrobiono już w 2009 roku, kiedy tłoczono gaz z zachodnich magazynów i transportowano go na wschód” – wyjaśniła firma.
Na początku br. zasoby gazu w ukraińskich podziemnych magazynach wynosiły 23,5 mld m sześc., najwięcej od 10 lat.
28 stycznia br. premier Denys Szmyhal poinformował, że „Naftohaz Ukrainy” planuje odebrać w pierwszym kwartale 2022 r. około 3,3 mld m sześc. gazu z własnej produkcji.
Zasoby gazu w ukraińskich podziemnych magazynach na koniec stycznia br. wyniosły 21,2 mld m sześc.
1 lutego br. Ukraina po raz pierwszy rozpoczęła fizyczny import gazu z Węgier. Kierunek ten stał się drugim po Słowacji gwarantowanym szlakiem dostaw gazu na Ukrainę, nawet przy braku tranzytu.
1 lutego 2022 r. „Gazprom” podwójnie zwiększył tranzyt gazu przez Ukrainę.
Odp. TB, UNIAN
fot. https://www.facebook.com/tsoua2020/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!