Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zapewnił, że Sojusz nie pójdzie na żaden kompromis z Federacją Rosyjską w kwestii przyszłego członkostwa innych krajów, w tym zwłaszcza Ukrainy. Powiedział to podczas konferencji prasowej w Brukseli po nadzwyczajnym, internetowym spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu.
„Ze strony wszystkich państw członkowskich był silny i jednolity sygnał, że musimy sumiennie uczestniczyć w dialogu i naprawdę dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić dalszą realizację kursu politycznego” – podkreślił.
Dodał, że wszystkie państwa członkowskie dały bardzo wyraźny sygnał, że nie zgodzą się na kompromis w sprawie kluczowych zasad, w tym prawa każdego państwa do samodzielnego wyboru własnej drogi i mechanizmów bezpieczeństwa, których chcą stać się częścią.
Podkreślił, że zasady te są zapisane w dokumentach, które Rosja również podpisała, począwszy od Aktu Końcowego z Helsinek z 1975 roku.
Powiedział również, że zasady te są określone w traktacie założycielskim NATO.
„Nie ma możliwości, aby NATO mogło pójść na kompromis w kwestii prawa każdego kraju do wyboru własnej drogi. Sojusznicy bardzo wyraźnie to dzisiaj powiedzieli” – powiedział.
Dodał, że państwa członkowskie NATO wspierają kontrolę zbrojeń na świecie.
„Jesteśmy gotowi do współpracy z Rosją w zakresie kontroli zbrojeń, zarówno konwencjonalnej, jak i nuklearnej. Ale musi to odbywać się na zasadzie wzajemności. Kontrola musi być zrównoważona i możliwa do zweryfikowania” – wyjaśnił.
Powiedział też, że nie może być sytuacji, w której NATO będzie chronić niektórych członków Sojuszu, a innych nie. Według niego Sojusz będzie chronił wszystkie kraje członkowskie.
Stoltenberg wyraził sprzeciw wobec jednostronnych żądań Rosji wobec NATO, w sytuacji kiedy sama Rosja nie bierze pod uwagę oczekiwań NATO.
„Stany Zjednoczone dały jasno do zrozumienia, że nie będzie decyzji w sprawie bezpieczeństwa europejskiego, nie będzie dyskusji o kwestiach bezpieczeństwa europejskiego bez Europejczyków przy stole negocjacyjnym” – podkreślił.
Opr. TB, UNIAN
fot. Wikipedia
2 komentarzy
krótka piłka
8 stycznia 2022 o 03:14Najlepszą odpowiedzią na „wilczą dyplomację” Rosji byłoby natychmiastowe przyjęcie Szwecji do NATO.
Po co to bicie piany?
Wielkopolanin
8 stycznia 2022 o 14:31Szwecji,Finlandii i Ukrainy.