Obrońcy praw człowieka z Centrum Praw Człowieka „Wiasna” poinformowało 25 października o aresztowaniu w Homlu 24 osób. Ich winą jest to, że subskrybowali opozycyjne wobec reżimu Łukaszenki kanały w serwisie Telegram, uznane przez władze za „ekstremistyczne” .
Według obrońców praw człowieka, w sprawie niektórych zatrzymanych sporządzono protokoły za rozpowszechnianie produktów informacyjnych zawierających nawoływania do działań ekstremistycznych lub promowanie takich działań.
Na stronie internetowej Centrum Praw Człowieka „Wiasna” opublikowano nazwiska 24 zatrzymanych. Jedna z zatrzymanych – 22-letnia studentka Janina Zmitrowicz – już stanęła przed sądem. Została uznana za winną i skazana na 15 dni aresztu. Jeśli nie anuluje subskrypcji, będzie nękana przez aparat bezpieczeństwa do skutku.
Już ponad 100 kanałów Telegram zostało uznanych na Białorusi za ekstremistyczne, w tym kanał Telegram Nexta Live, Nexta i jej logo, satyryczny kanał Luxta, a także kanał Telegram byłej kandydatki na prezydenta Białorusi Swietłany Tichanowskiej.
13 października Zarząd Główny ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji przy MSW Białorusi ogłosił, że subskrybenci kanałów i czatów Telegram uznanych za ekstremistyczne będą ścigani jako „członkowie grup ekstremistycznych”.
Maksymalna kara może wynosić do siedmiu lat pozbawienia wolności.
MSW zamierza działać na podstawie dekretu rządu Białorusi „O środkach zwalczania ekstremizmu i rehabilitacji nazizmu” przyjętego 12 października br.
14 października Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi poinformowało, że deanonimizacja administratorów i najaktywniejszych abonentów kanałów i czatów białoruskiego Telegramu, uznanych za ekstremistyczne, jest prawie zakończona.
oprac. ba za spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!