Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadal prowadzi w rankingu prezydenckim w ogólnoukraińskim sondażu opinii publicznej, ale istnieje tendencja do zmniejszania się poparcia dla niego. Świadczą o tym dane z sondażu przeprowadzonego między 15 a 18 października br. przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
W pierwszej turze wyborów prezydenckich na Zełenskiego gotowych jest zagłosować 19,1% wśród wszystkich respondentów i 24,7% wśród tych, którzy będą głosować i dokonali wyboru. Na drugim miejscu jest przewodniczący partii „Europejska Solidarność” Petro Poroszenko, na którego gotowych jest oddać głos 12,1% wszystkich respondentów i 15,6% wśród tych, którzy dokonali wyboru. Na trzecim miejscu jest przewodnicząca partii „Batkiwszczyna” Julia Tymoszenko z poparciem odpowiednio 9,4% i 12,2%. Jurij Bojko, współprzewodniczący partii „Platforma Opozycyjna – Za życie” może liczyć na poparcie 7,3% i 9,4% respondentów, zaś przewodniczący partii „Siła i Honor” Ihor Smeszko odpowiednio na 6% i 7,8% badanych. Byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa popiera 5,5% i 7,1% respondentów.
Inni potencjalni kandydaci do urzędu prezydenta Ukrainy mają mniejsze poparcie.
Badacze zwrócili uwagę też na zauważalny spadek poparcia dla Zełenskiego w porównaniu z ostatnim wrześniowym sondażem, choć może to w dużej mierze wynikać z faktu, że Razumkowa nie było we wrześniu na liście kandydatów.
„Chociaż nawet jeśli porównamy poparcie W. Zełenskiego teraz z poparciem w maju (przy bardziej porównywalnych listach), to widać tendencję spadkową. Przyczyny takiej dynamiki mogą być różne, a to wymaga dodatkowych specjalistycznych badań. Jednak można założyć pewne wyczerpanie potencjału rozwiązań Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (w zakresie utrzymania poparcia), a jednocześnie negatywny wpływ niektórych wydarzeń politycznych (afer „Wagnergate”, „Pandora Papers” i dymisję D. Razumkowa) oraz gospodarczych (dyskusję na temat opłat za usługi komunalne)” – wyjaśniają badacze.
Zwrócili też uwagę na wzrost poparcia dla Razumkowa, które może być związane ze sprawą odwołania go z urzędu przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy i towarzysząca temu oprawą medialną. Poparcie dla Poroszenki, Tymoszenko i Bojki jest mniej więcej na tym samym poziomie, nieznacznie spadło poparcie dla Smeszki.
Przypomnijmy, że w kwietniu sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii pokazał, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w drugiej połowie kwietnia, to Zełenski otrzymałby największe poparcie (23,4% wszystkich respondentów i 31,4% tych, którzy będą głosować i dokonali wyboru).
Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych wśród 1200 respondentów we wszystkich regionach Ukrainy (z wyjątkiem Autonomicznej Republiki Krymu i części obwodów donieckiego i ługańskiego). Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (w wieku 18 lat i więcej).
Opr. TB, https://www.kiis.com.ua/
fot. https://www.president.gov.ua/
1 komentarz
Kocki
22 października 2021 o 12:35jest wspierany przez żonę i krewnych