Aleksander Łukaszenko uważa, że kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) nie mają żadnych szans na rynkach zagranicznych, więc szczęścia muszą szukać we Wspólnocie. Swoją wizję rozwoju WNP przdstawił białoruski dyktator na dzisiejszym jubileuszowym szczycie WNP, który odbywa się w formacie wideokonferencji.
„Nikt na nas nie czeka na żadnym rynku. Rynki od dawna są podzielone. Dlatego daj Boże utrzymać swoje. I tu trzeba szukać szczęścia – cytuje Łukaszenkę jego służba prasowa. Argumentował więc potrzebę współpracy w ramach WNP. „W warunkach niestabilności na świecie decydujące znaczenie ma współpraca wzajemnie uzupełniających się gospodarek państw WNP” – wyjaśnił Łukaszenka.
Wezwał kraje WNP do zjednoczenia się w celu ochrony swoich interesów na rynku światowym. Jego zdaniem wzmocni to rolę i wagę Wspólnoty. „W celu wzmocnienia roli i wagi WNP uważam za konieczne podjęcie dalszych realnych kroków w celu zjednoczenia wysiłków na rzecz wspólnej ochrony interesów na rynku światowym” – dodał. Uważa on również, że tylko łącząc siły można oprzeć się wszelkim wyzwaniom i zagrożeniom. Te ostatnie, według niego, to sankcje. Łukaszenka skarżył się na nałożenie na Białoruś środków ograniczających.
„Z roku na rok, z powodu bezkarności i osławionego prawa siły, środki stosowane wobec naszych krajów stają się szersze i nie tak nieszkodliwe dla naszych narodowych gospodarek” – powiedział.
WNP obejmuje Azerbejdżan, Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawię, Rosję, Tadżykistan, Uzbekistan.
Obecne sankcje dotyczą Białorusi i Rosji.
Łukaszenka uważa, że WNP musi zsynchronizować agendę z Organizacją Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) i Szanghajską Organizację Współpracy. Jest również przekonany, że wzorem dla WNP powinno stać się Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.
„W obecnych warunkach doświadczenie Państwa Związkowego Białorusi i Rosji może ponownie stać się siłą napędową procesów integracyjnych, oferując najlepsze praktyki dla Eurazji i WNP. Zwracam uwagę na wielopoziomową integrację, która kształtuje się w przestrzeni postsowieckiej” – powiedział.
Łukaszenka przypomniał, że ma negatywny stosunek do rozpadu ZSRR, ale zauważa pozytywną rolę WNP.
„Istnieją różne punkty widzenia na temat rozpadu Związku Radzieckiego, a ściślej mówiąc, jego wymuszonego upadku. Mój negatywny stosunek do tych wydarzeń jest wszystkim dobrze znany. Jednak w tej krytycznej sytuacji stworzenie takiej integracyjnej „kopuły”, która uchroniła byłe republiki radzieckie przed chaosem i zapaścią gospodarczą, było prawdopodobnie słuszną decyzją. W ciągu trzech dekad Wspólnota Narodów przeszła trudną drogę formowania się i stała się organizacją regionalną uznawaną przez społeczność międzynarodową” – powiedział.
W tym roku przewodnictwo we Wspólnocie Niepodległych Państw objęła Białoruś. Łukaszenka zaznaczył, że kraj konsekwentnie realizuje koncepcję swojej prezydencji.
oprac. ba za president.gov.by
1 komentarz
jacek
15 października 2021 o 13:12RWPG reaktywacja.