Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła prezydencką ustawę o zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o dużym znaczeniu gospodarczym i politycznym w życiu publicznym. Za przyjęciem ustawy głosowało 279 z 379 deputowanych zarejestrowanych w sali posiedzeń.
W ustawie określono, że oligarcha to osoba fizyczna, która jednocześnie spełnia co najmniej trzy z poniższych kryteriów.
Uczestniczy w życiu politycznym, może wpływać na media, jest ostatecznym beneficjentem rzeczywistym przedsiębiorstwa, który po dniu wejścia w życie ustawy podlega monopolowi naturalnemu lub posiada monopolistyczną pozycję na rynku i utrzymuje lub umacnia taką pozycję przez rok z rzędu, zaś potwierdzona wartość majątku osoby fizycznej i podmiotów gospodarczych, których jest beneficjentem, przekracza 1 mln stawek płacy minimalnej, ustalonej dla osób zatrudnionych na dzień 1 stycznia odpowiedniego roku.
Decyzję o wykluczeniu osoby z rejestru oligarchów podejmuje się w przypadku stwierdzenia jednocześnie niezgodności co najmniej dwóch z w/w warunków.
Decyzję o uznaniu osoby o znaczącym znaczeniu gospodarczym i politycznym w życiu publicznym za oligarchę podejmuje Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy na podstawie wniosku Rady Ministrów Ukrainy, członka RBNiO, Narodowego Banku Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy lub Komitetu Antymonopolowego Ukrainy.
Taka decyzja wchodzi w życie z dniem oficjalnego opublikowania dekretu prezydenckiego o jego wejściu w życie i jest wiążąca.
Biuro RBNiO na dziesięć dni roboczych przed dniem swojego posiedzenia, na którym planowane jest rozpatrzenie wniosku o uznanie osoby za oligarchę, przesyła wiadomość o takim spotkaniu w miejscu jego zameldowania. Po wysłaniu wiadomość jest publikowana na oficjalnej stronie internetowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Osoba taka ma prawo składać RBNiO na piśmie osobiste wyjaśnienia i inne dokumenty w tym zakresie nie później niż na pięć dni roboczych przed dniem posiedzenia Rady, na którym planowane jest rozpatrzenie wniosku. Na wniosek osoby i na podstawie stosownej decyzji RBNiO jej osobiste wyjaśnienia mogą być wysłuchane na posiedzeniu Rady.
Decyzja RBNiO o uznaniu osoby za oligarchę jest podstawą do umieszczenia jej w Rejestrze osób o istotnym znaczeniu gospodarczym i politycznym w życiu publicznym (oligarchów).
Taki Rejestr to system teleinformatyczny przeznaczony do publikowania i przetwarzania informacji o oligarchach oraz osobach składających oświadczenia o kontaktach z oligarchami lub ich przedstawicielami w celu zapewnienia dostępu do informacji o takich osobach i stosowania wobec nich środków.
Rejestr zawiera informacje w szczególności o nazwisku, imieniu i patronimice oligarchy; deklaracje o kontaktach z oligarchą lub jego przedstawicielami; wykaz podmiotów prawnych, których ostatecznym rzeczywistym właścicielem jest oligarcha; wykaz osób, które nominowały te osoby do komitetów wyborczych partii politycznych, wykaz wpłat na te komitety, które oligarcha dokonywał w ciągu ostatnich 3 lat.
Osobom wpisanym do rejestru zabrania się w szczególności wpłacania składek w formie środków własnych, wykonywania pracy, dostarczania towarów, usług na rzecz partii politycznych, wpłacania składek do funduszy wyborczych kandydatów (z wyjątkiem własnego funduszu wyborczego) podczas procesu wyborczego; bycie nabywcą (beneficjentem nabywcy) w procesie prywatyzacji obiektów dużej prywatyzacji; finansowanie dowolnej kampanii politycznej lub wiecu/demonstracji z żądaniami politycznymi.
Osoba uznana za oligarchę, od momentu wpisania jej do Rejestru, zobowiązana jest do złożenia oświadczenia osoby upoważnionej do pełnienia funkcji państwowych lub samorządowych.
W przypadku kontaktu urzędnika państwowego z osobą wpisaną do rejestru lub jego przedstawicielem, urzędnik ten ma obowiązek złożyć oświadczenie o kontakcie. Przez taki kontakt rozumie się spotkanie i rozmowę (w tym online), komunikację telefoniczną lub elektroniczną o dowolnych treściach.
Osoby wpisane do Rejestru oraz ich przedstawiciele są zobowiązani do poinformowania funkcjonariuszy publicznych o fakcie umieszczenia ich lub osób, które reprezentują w Rejestrze przed posiedzeniem, za pośrednictwem komunikacji telefonicznej lub elektronicznej.
Jednocześnie prawo do kontaktu nie przysługuje, jeżeli kontakt taki miał miejsce podczas udziału urzędnika państwowego i osoby wpisanej do Rejestru lub jego przedstawiciela, w szczególności w sądzie lub podczas oficjalnych wydarzeń, których przebieg jest nadawany na żywo w radiu, telewizji lub przez internet w trybie dostępnym do odbioru masowego.
Oświadczenie o kontaktach składa się najpóźniej następnego dnia po kontakcie z oligarchą lub jego przedstawicielem poprzez wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej RBNiO.
Jednocześnie naruszenie obowiązku złożenia oświadczenia o kontaktach jest podstawą do pociągnięcia osoby do odpowiedzialności politycznej i/lub dyscyplinarnej.
Niepoinformowanie oligarchy lub jego przedstawiciela o fakcie wpisu do rejestru zwalnia urzędnika od odpowiedzialności za niezłożenie oświadczenia o kontaktach.
Ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu. Wygasa po 10 latach od daty jej wprowadzenia.
Opr. TB, UNIAN
fot. https://www.facebook.com/verkhovna.rada.ukraine/
1 komentarz
DShK
24 września 2021 o 13:40bardzo dobrze ! i do międzymorza się przyłączcie !