Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podaje, że 258 osób uznaje się za zaginione w okupowanej części Donbasu, a 44 osoby na okupowanym przez Rosję Krymie. Poinformowano o tym z okazji Międzynarodowego Dnia Ofiar Przymusowych Zaginięć.
Według Rzecznika Praw Człowieka Rady Najwyższej na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego uznaje się za zaginionych 258 osób, w tym 67 żołnierzy i rezerwistów.
Z dostępnych informacji wynika, że od początku rosyjskiej okupacji co najmniej 44 osoby padły ofiarami wymuszonych zaginięć na Krymie i Sewastopolu.
„Los 15 z nich jest nadal nieznany. Ich nazwiska to: Walery Waszczuk, Iwan Bondarec, Wasylij Czernysz, Timur Szajmardanow, Sejran Zinedinow, Islam Dżepparow, Dżewdet Islamow, Fedor Kostenko, Muchtar Arisłanow, Arsen Aliew, Erwin Ibrahimov, Esk Eskender Apseliamow, Rusłan Ganiew, Arlen Terechow” – czytamy w oświadczeniu.
Zdecydowana większość tych osób to działacze proukraińscy, którzy otwarcie sprzeciwiali się rosyjskiej okupacji.
Jednocześnie Prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu prowadzi obecnie wytyczne proceduralne w 112 postępowaniach karnych dotyczących 173 przypadków wymuszonych zaginięć, uwięzień i porwań.
W przeważającej większości przypadków ujawniono fakty świadczące o zaangażowaniu rosyjskiej administracji okupacyjnej w zaginięcia. Odnotowano również liczne przypadki zastraszania bliskich zaginionych i świadków.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy domaga się, aby Federacja Rosyjska wypełniała swoje zobowiązania jako państwa okupującego zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i międzynarodowym prawem praw człowieka, przede wszystkim w zakresie zagwarantowania prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego.
„Ukraina będzie kontynuować współpracę z partnerami międzynarodowymi, w szczególności uczestnikami Platformy Krymskiej, aby naruszenia Rosji jako państwa okupującego pozostawały w centrum uwagi międzynarodowej, nasiliły się naciski na Federację Rosyjską, aby zapobiegać takim zbrodniom i prowadzić skuteczne śledztwa we wszystkich przypadkach wymuszonych zaginięć” – zauważyła pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.
Opr. TB, https://mfa.gov.ua/
fot. https://ombudsman.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!