Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau udzielił wywiadu litewskiej agencji BNS, w którym zaapelował o uwzględnienie potrzeb uczniów polskiej mniejszości narodowej na Litwie przy omawianiu transformacji sieci szkolnej.
„Edukacja Polaków na Litwie pozostaje priorytetem naszej działalności” – podkreślił szef dyplomacji RP.
„Jeżeli planuje się reformę systemu oświaty, to pojawia się pytanie, co zrobić z tymi wszystkimi małymi szkołami, w których dominują mniejszości etniczne, np. Polacy? Jak pogodzić oczekiwania dotyczące zachowania modelu edukacji z planami powiększania i reorganizacji szkół?” – pytał szef polskiej dyplomacji.
Szef resortu twierdzi, że nie zamierza Litwie podpowiadać, jak należy rozwiązywać dane kwestie, ale uważa, że trzeba uwzględniać ocenę samorządów i społeczności lokalnych oraz fakt, że dla Polski dobry poziom oświaty rodaków jest jednym z głównych priorytetów.
„Edukacja Polaków na Litwie pozostaje priorytetem naszej działalności. W związku z tym obawiamy się, że Litwa opóźnia przyjęcie umowy o edukacji – powiedział Minister Rau.
Porozumienie partii narodowych na Litwie o edukacji inicjował poprzedni rząd, ale z powodu jesiennych wyborów nie zostało przyjęte. Umowa ma zostać podpisana przez obecne władze we wrześniu. Posiada ponad 20 zobowiązań z celami, które muszą być osiągnięte do 2024 i 2027 roku.
Proponowana jest m.in. likwidacja małych szkół, które nie zapewniają dobrych możliwości nauczania. Polacy na Wileńszczyźnie domagają się pozostawienia sieci swych szkół.
Polski minister powiedział, że polskie władze przywiązują dużą wagę do Polaków na Litwie, aby mieli szansę zachować swoją tożsamość narodową, kulturę, tradycje i język. Podkreślił też, że miejscowi Polacy są lojalni wobec Litwy, więc rząd musi zrobić wszystko, by szanować ich prawa.
oprac. ba na podstawie: lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!