Jak informowaliśmy, 9 sierpnia Stany Zjednoczone i Kanada ogłosiły kolejne pakiety sankcji przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki. W ślad za nimi wprowadzenie sektorowych sankcji ogłosiła Wielka Brytania.
Na wprowadzenie kolejnych restrykcji szybko odpowiedział sam białoruski satrapa. „Kto dzisiaj wprowadził sankcje, Wielka Brytania? Bóg z wami, udławcie się tymi sankcjami” – stwierdził Łukaszenka podczas konferencji prasowej.
„Te sankcje pokazują, że Wielka Brytania nie akceptuje działań Łukaszenki po sfałszowanych wyborach” – powiedział Dominic Raab, brytyjski minister spraw zagranicznych.
Sankcje nałożone są na białoruskich przewoźników lotniczych. Nie będą mogli przelatywać nad Wielką Brytanią i korzystać z lotnisk, zabroniona jest ponadto obsługa techniczna statków powietrznych związanych z Aleksandrem Łukaszenką, Wiktorem Łukaszenką, Igorem Siergiejenką, Iwanem Tertlem, Wiktorem Chreninem, Natalią Eismont i Iwanem Kubrakowem.
Z kolei ograniczenia w handlu dotyczą nawozów potasowych, produktów naftowych, transferu technologii, towarów dla przemysłu tytoniowego oraz towarów podwójnego zastosowania, w tym tych, które mogą być wykorzystywane do tłumienia protestów.
Nakłada się też ograniczenia na emisję białoruskich papierów wartościowych i ich sprzedaży w Zjednoczonym Królestwie. Kraj ten zaostrzy również embargo na broń.
Wielka Brytania nakłada dziś również sankcje na Michaiła Gutserijewa, znanego rosyjskiego biznesmena, który jest głównym prywatnym inwestorem na Białorusi i wieloletnim współpracownikiem Aleksandra Łukaszenki. Gutserijew wspierał rząd Białorusi, także poprzez swoje interesy biznesowe.
9 sierpnia amerykański resort finansów poinformował o wprowadzeniu sankcji przeciwko biznesmenom sponsorującym reżim. Objęci nimi zostali min. baron przemysłu naftowego Mikołaj Worobiej (Interservice, New Oil Company (NNK), NNK Vostok, Absolutbank; Grupa Bremino, BelKazTrans i BelKazTrans Ukraina), magnat tytoniowy Aleksiej Aleksin („Energo-Oil”, „Inter Tobacco” i „Belneftegaz”) i oraz Nebojsza Karacz z zarejestrowanymi na Cyprze spółkami należącymi do jego imperium budowlanego Dana Holdings (Dana Astra, Emirates Blue Sky, Dubai Water Front).
Na liście objętych sankcjami znalazły się kolejne firmy państwowe i ich szefowie – gigant przemysłu potasowego Biełaruśkalij (sankcje wejdą w życie za 120 dni); Grodzieńska Fabryka Tytoniowa „Niemen”; Andriej Rybakow (szef koncernu Belneftechim); Andriej Bunakow (szef Belszyny); Igor Liaszenko (szef Grodnoazot).
Sankcje dotkną kierowany przez syna Łukaszenki Wiktora Narodowy Komitet Olimpijski Białorusi. Zarzuca się mu naruszenia praw sportowców oraz korupcję.
Restrykcjami objęto także kolejnych przedstawicieli aparatu represji, a także odpowiedzialnych za incydent z przymusowym lądowaniem samolotu Ryanair z Aten do Wilna w celu aresztowania dziennikarza Romana Protasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiehy;
To Aleksiej Awramenko, minister transportu i komunikacji; Artem Sikorsky, dyrektor departamentu lotnictwa; Leonid Czuro, dyrektor generalny Belaeronavigatsia; Wiaczesław Choroneko, dyrektor lotniska narodowego Mińsk; Oleg Hajdukiewicz, członek parlamentu, który bronił przymusowego lądowania samolotu.
oprac. ba za reform.by/ svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!