W Krakowie otwarto wystawę „Stosunki polsko-estońskie 1918-1939 w świetle estońskich archiwaliów”, którą można obejrzeć w ogrodzie Muzeum Czapskich.
Wystawa jest efektem pracy Estońskiego Archiwum Narodowego, które przygotowało na zlecenie Ambasady RP w Tallinie ekspozycję w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Pierwszy raz wystawa została przedstawiona w Tallinnie w Muzeum Historii Estonii w lutym 2018 roku.
Pokazywaną ją także w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.
„Prezentowana ekspozycja pozwala dowiedzieć się, jak wyglądały kontakty dyplomatyczne pomiędzy Polską i Estonią w okresie międzywojnia, jakie składano wizyty, jak wyglądały przyjęcia państwowe, jakie przyznawano odznaczenia państwowe i wojskowe Polakom i Estończykom, a także jak układała się współpraca między państwami na gruncie dyplomatycznym” – pisze Muzeum Narodowe w Krakowie.
Wystawa składa się z 12 plansz na których możemy obejrzeć także nieznane dotychczas zdjęcia i dokumenty archiwalne. „W estońskich kręgach politycznych i wojskowych działali polonofile, którzy dążyli do pogłębiania kontaktów z Wojskiem Polskim, między Estońską Ligą Obrony i polskim Związkiem Strzeleckim, w dziedzinie obronności, sporcie. W relacjach kulturalnych dominowały kontakty literackie” – pisze we wprowadzeniu do wystawy profesor Enn Tarvel.
Wystawa czynna jest od 17 czerwca do 1 sierpnia 2021 roku.
Oprac. DJK
Fot. Kresy24
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!