W przyszłym tygodniu spodziewane są nowe sankcje USA wobec reżimu na Białorusi, poinformowała podczas międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa GLOBSEC asystentka sekretarza stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland, cytowana przez Radio Svaboda.
Amerykańska dyplomatka nie sprecyzowała, jakie to będą sankcje. Przypomniała, że podczas szczytu w Genewie 16 czerwca prezydent USA Joe Biden wyraźnie nakreślił różnice między USA i Rosją w sprawie Białorusi, oraz, że prezydent Rosji Władimir Putin nawet tego nie kwestionował.
W stolicy Słowacji Bratysławie odbywa się Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa GLOBSEC. Nuland rozmawiała przez łącze wideo ze Stanami Zjednoczonymi.
„Prezydent Biden bardzo jasno dał do zrozumienia, że to, co stało się z przymusowym lądowaniem samolotu, wyciągnięciem dysydenta i późniejszym pokazaniem go z ewidentnymi siniakami, było po prostu nielegalne. Wierzymy, że jedynym sposobem na poszanowanie praw i wyborów narodu białoruskiego jest przeprowadzenie naprawdę wolnych i uczciwych wyborów, a pan Łukaszenka wyraźnie się tego boi” – powiedziała Victoria Nuland.
3 czerwca weszły w życie sankcje USA wobec 9 przedsiębiorstw i firm z białoruskiego przemysłu petrochemicznego.
16 czerwca unijni ambasadorowie uzgodnili objęcie zakazem wjazdu do Unii Europejskiej dla 78 białoruskich obywateli. Zamrożone zostaną również aktywa 7 białoruskich podmiotów prawnych. Sankcje zostały nałożone w związku z trwającymi na Białorusi represjami politycznymi, a także w odpowiedzi na przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku.
Ministrowie spraw zagranicznych UE ostatecznie zatwierdzą decyzję w sprawie czwartego pakietu sankcji podczas spotkania w poniedziałek 21 czerwca w Luksemburgu. Nazwiska osób i organizacji, których będą dotyczyć nowe sankcje, zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE tego samego dnia.
Według korespondenta Radia Svaboda w Brukseli, 21 czerwca ministrowie spraw zagranicznych UE prawdopodobnie podejmą wstępną decyzję o sankcjach sektorowych (dot. produkcji nawozów potasowych, przemysłu naftowego i sektora bankowego).
Sankcje sektorowe zostaną zatwierdzone później, być może podczas szczytu UE w Brukseli w dniach 24-25 czerwca.
W październiku, listopadzie i grudniu Unia Europejska nałożyła na władze Białorusi trzy pakiety sankcji. Restrykcje dotyczą zarówno urzędników, jak i niektórych przedsiębiorstw.
Obecnie na liście sankcji UE znajdują się 84 osoby objęte zakazem wjazdu do UE. To min. Aleksander Łukaszenka, jego syn Wiktor Łukaszenka, szef CKW Lidia Jarmoszyna, przewodniczący KGB Iwan Tertel, przewodniczący Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz, prokurator generalny Andriej Szwed i inni funkcjonariusze organów ścigania, a także sędziowie i członkowie komisji wyborczych.
oprac. ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!