Parlament Europejski wzywa Radę UE do jak najszybszego nałożenia sankcji na Białoruś. Stwierdza się to w projekcie rezolucji PE. Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na dziś.
Europejscy politycy zintensyfikowali prace nad pociągnięciem Mińska do odpowiedzialności w związku z incydentem z 23 maja, gdy na polecenie Łukaszenki zmuszono do lądowania w Mińsku samolot linii Ryanair. 26-letni dziennikarz Roman Protasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapieha zostali wtedy wyprowadzeni z samolotu i aresztowani.
„Wzywamy Radę UE do pilnego rozszerzenia listy osób i podmiotów objętych sankcjami UE, w tym osób odpowiedzialnych za przechwycenie i przymusowe lądowanie lotu Ryanair, a także zatrzymanie Romana Protasiewicza i Sofii Sapiehy” – czytamy w projekcie rezolucji.
Czwarty pakiet sankcji, zdaniem autorów dokumentu, powinien objąć także osoby „zaangażowane w oszustwa wyborcze i łamanie praw człowieka”, a także sędziów i funkcjonariuszy organów ścigania, którzy brali udział w zatrzymywaniu protestujących. Sankcje powinny objąć również osoby „pracujące dla reżimu w dziedzinie propagandy, mediów, dezinformacji i podżegania do nienawiści, w tym Marata Markowa, który przeprowadził wywiad z Romanem Protasiewiczem”.
Znaczna część rezolucji poświęcona jest sankcjom gospodarczym wobec Białorusi. Europosłowie proponują Komisji Europejskiej i państwom członkowskim UE, by odmówiły jakiegokolwiek wsparcia finansowego dla białoruskiego reżimu: żadnych pożyczek dla białoruskich banków i żadnych inwestycji w projekty infrastrukturalne czy przedsiębiorstwa. Ponownie podnoszona jest kwestia wykluczenia tego kraju z systemu SWIFT.
Ponadto, proponuje się również wprowadzenie sankcji sektorowych, „mających wpływ na handel ropą naftową i produktami ropopochodnymi, potasem, stalą i przemysłem drzewnym”.
Sankcje gospodarcze, zdaniem autorów rezolucji, „powinny być znaczące i, na ile to możliwe, mieć natychmiastowy wpływ na białoruski reżim”.
ślad Rosji
Autorzy rezolucji proponują również zbadanie roli Rosji „w aktach terrorystycznych, dokonywanych przez białoruski reżim”. „Akt terroryzmu państwowego” w dokumencie odnosi się w szczególności do incydentu z samolotem Ryanair.
„Jeśli zostanie uznane, że miało to miejsce, każdy obywatel Rosji, bezpośrednio lub pośrednio zaangażowany w tę operację, powinien zostać objęty sankcjami” – czytamy w projekcie uchwały.
Posłowie sugerują też Interpolowi, by uważniej analizował wnioski z Białorusi, a także by zapobiegał wykorzystywaniu organizacji przez białoruskie władze do celów politycznych.
Posłowie postulują również zawieszenie członkostwa Białorusi w międzynarodowych organizacjach sportowych. Proponują ograniczenie dostępu reprezentacji narodowej do zawodów międzynarodowych, w tym do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Wśród innych propozycji: odebranie białoruskiej telewizji prawa do transmisji meczów Mistrzostw Europy w piłce nożnej i przekazanie tych praw za darmo kanałowi Biełsat.
W projekcie rezolucji posłowie po raz kolejny zadeklarowali nieuznawanie Aleksandra Łukaszenki jako prezydenta Białorusi i przypomnieli, że uważają obecny reżim w tym kraju za „bezprawny, nielegalny i przestępczy”.
oprac. ba/oeil.secure.europarl.europa.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!