Parafia św. Szymona i Heleny w Mińsku (Czerwony Kościół) z inicjatywy proboszcza Władysława Zawalniuka organizuje peregrynację wzdłuż granic Białorusi kopii najsłynniejszych wśród katolików tego kraju obrazów Matki Bożej.
Na zakończenie, przed zgromadzonymi w Grodzieńskiej Katedrze ikonami, katolicy i prawosławni będą się łączyć duchowo z bliskimi, z którymi z różnych przyczyn nie mogą się spotkać osobiście.
Jak informuje portal catholic. by, pielgrzymka jest koordynowana z odpowiednimi władzami i rozpocznie się w Grodnie już 12 czerwca. Kopie najbardziej czczonych wśród katolików Białorusi ikon Matki Bożej zostaną przywiezione do Grodzieńskiej Bazyliki św. Franciszka Ksawerego z Mińska. Stamtąd wyruszą w pielgrzymkę wzduż granic Białorusi.
Na prośbę episkopatu peregrynacja będzie się odbywała wyłącznie samochodem.
Jeszcze przez tydzień po zakończeniu tej uroczystej wędrówki maryjnych obrazów, pochodzących z różnych stron Białorusi pozostaną one w Grodzieńskiej Bazylice Katedralnej św. Franciszka Ksawerego (termin zostanie ogłoszony później).
Intencją księdza Zawalniuka jest to, aby w Grodnie, modląc się przed obrazami Maryi, każdy mógł się duchowo zjednoczyć ze swoimi bliskimi, z którymi z różnych przyczyn nie może się spotkać osobiście.
Wszystkie te ikony były niegdyś koronowane koronami papieskimi, co oznacza uznanie ich duchowego znaczenia na naszej ziemi i poza nią. Kult Matki Bożej na Jej ikonach jest jednym z wyrazów kultu Boga, przypomina portal catholic.by.
Kopie będą przechowywane tam, gdzie znajdują się ich oryginały i będą używane w obrzędach liturgicznych i procesjach. Portal catholic.by podkreśla, że wiele z nich jest również czczona przez prawosławnych, pisze catholic.by.
Komentując swoją inicjatywę ks. Zawalniuk podkreślił: „Serce mnie boli, gdy widzę, że do Budsławia (nazywane Białoruską Częstochową Narodowe Sanktuarium Białorusi, zniszczone po pożarze) pielgrzymi nie chodzą. Powodów jest wiele. Chociaż nie ma pątników, kopie ikon będą pielgrzymami. To symbol tego, co chcielibyśmy zrobić, ale jeszcze nie możemy. Modlimy się o szybką odbudowę sanktuarium w Budsławiu. Drogi do Dziewicy nie zostały zapomniane”- powiedział proboszcz.
Jak pisze catholic.by, parafia św. Szymona i Heleny w Mińsku nieustannie stara się popularyzować ikony maryjne Białorusi, aby wyrazić miłość do Matki Boskiej i Jej Syna.
Np. kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Budsławskiej została podniesiona przez wspinaczy na najwyższą górę świata – Everest jako symbol najwznioślejszych dążeń narodu białoruskiego.
Kolejna kopia towarzyszyła białoruskiej ekspedycji naukowej na Antarktydę w latach 2015-2016, teraz jest przechowywana w Czerwonym Kościele. Wkrótce ta sama kopia pojedzie na Biegun Północny.
Konsekracja kopii obrazów odbędzie się przed procesją w parafii Świętej Trójcy (św. Rocha) na Złotej Górce w Mińsku 6 czerwca (niedziela) o godz. 10.00.
oprac. ba za catholic.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!