Emitowany we wtorki o godzinie 18.50 w TVP Polonia program o Polakach z Białorusi „Nad Niemnem”, może zostać bez prowadzącego. Białoruskie władze próbują spreparować oskarżenie wobec współprowadzącego – Alieksieja Szoty.
Alieksiej Szota, który program „Nad Niemnem” współtworzy od 2015 roku, będąc jednocześnie redaktorem naczelnym niezależnego portalu Hrodna.life, jak wielu innych dziennikarzy na Białorusi podlega stałej presji i prześladowaniu.
W tym roku zdążył być już skazany na potężną grzywnę równowartą ca. 18,5 tysiąca złotych. Grodzieńska prokuratura oskarżyła go o to, że na stronie Hrodna.live znalazły się materiały pochodzące z kanału Telegramowego NEXTA, który białoruskie władze uznały w zeszłym roku za „ekstremistyczny”.
W ostatnią niedzielę 30 maja, Szota znów został aresztowany, ale tego samego dnia wyszedł na wolność. Jak powiedział, milicjanci zdążyli mu odebrać sznurówki z butów, ale potem pewnie zmienili wobec niego plany i puścili go wolnym. Do rozprawy.
Jakiś czas temu, lokalny portal „Grodnienskije sliwy”, który wrzuca informacje pochodzące od lokalnej milicji, opublikował paszkwil na Szotę. Prorządowi propagandyści próbują w nim udowodnić, że praca dziennikarza dla programu TVP „Nad Niemnem” i portalu Hrodna.live to niemal zdrada ojczyzny.
Łukaszystowska gadzinówka załączyła do postu screeny wyciągu bankowego (przelew na kwotę 640 PLN z sierpnia 2015 roku), mającego świdczyć o tym, że dziennikarz jest opłacany przez wraży polski podmiot, godzący w interesy państwa białoruskiego.
„Najbardziej interesujące jest to, że Hrodna.life może się okazać w jednym szeregu z polskim kanałem „Biełsat”. Współtwórcy – Fundacja Wolność i Demokracja nie ukrywa, że od początku istnienia „Biełsatu” uczestniczyła w jego finansowaniu, pozyskując środki od międzynarodowych donorów. Swoją drogą dokument powinien zainteresować milicję finansową” – to fragment materiału opublikowanego przez portal „Grodnienskije sliwy” jeszcze w marcu br. Dalej autorzy wymieniają kolejne aktywności fundacji WID, sugerując szkodliwość ich oddziaływania na obywateli RB.
Autor materiału oburza się, że za pracę przy programie „Nad Niemnem” Szocie nie zapłaciła bezpośrednio telewizja, ale Fundacja Wolność i Demokracja. Białoruskim propagandystom nie mieści się w głowie, że w Polsce powszechna jest praktyka produkowania przez podmioty zewnętrzne programów i sprzedawanie ich w gotowej formie do emisji. Tak jest również w przypadku programu „Nad Niemnem”.
30 maja Aleksiej Szota opublikował na portalu Hrodna.live materiał. Pisze, że nigdy nie ukrywał, że mieszkał i studiował w Polsce przez sześć lat, że zna dość dobrze język polski i że jestem wielkim polonofilem.
„Nigdy też nie ukrywałem, że dziewięć lat temu z radością wróciłem na Białoruś, ponieważ kocham swoją ojczyznę. Ponadto nie ukrywam, że na początku 2015 roku zostałem prezenterem programu „Nad Niemnem” w TVP Polonia. To było jeszcze zanim zostałem redaktorem naczelnym Hrodna.life – pracowałem wtedy jako korespondent regionalny TUT.BY i łączyłem to z pracą w telewizji.
„Nad Niemnem” to program o życiu polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, o polskich organizacjach publicznych, kulturze, oświacie. Robię też cotygodniowy pięciominutowy felieton o historii. Regionalistyka i historia są moimi zainteresowaniami od czasów szkolnych. Naprawdę uważam się za jednego z najlepszych znawców historii Grodna wśród nie-historyków.
W moim programie opowiadam o atrakcjach turystycznych, ciekawostkach, znanych i mniej znanych osobowościach z naszej wspólnej białorusko-polskiej historii. Przez lata „bezwiza” poznałem osobiście dziesiątki Polaków, którzy po obejrzeniu moich programów zdecydowali się przyjechać do Grodna”.
Aleksiej Szota wskazuje, że robiąc program, pracuje na wizerunek Białorusi, a program jest darmową reklamą turystyki na Białorusi, co w efekcie przynosi dochody dla lokalnego biznesu i wpływy do budżetu.
„Program „Nad Niemnem” ogląda wielu mieszkańców województwa podlaskiego, naszych najbliższych sąsiadów. Pomogłem im przez ekran telewizora lepiej zrozumieć naszą wspólną przeszłość”.
Najnowsze wydania programu Nad Niemnem obejrzycie Państwo w TVP Polonia dziś o 18.50, albo na stronie nadniemnem.tvp.pl.
oprac. ba na podst. hrodna.live
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!