48% Ukraińców nie zna dokładnej daty katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Świadczą o tym badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
Zgodnie z wynikami ankiety, większość respondentów (69%) potrafiła sobie przypomnieć co najmniej rok, w którym do niej doszło. Tylko 52% zna dokładną datę. Pomimo tego, że badanie przeprowadzono w dniach zbliżonych do rocznicy wypadku, ponad jedna trzecia respondentów (31%) nie pamiętała roku katastrofy.
„W porównaniu z badaniem, które zostało przeprowadzone rok temu, odsetek Ukraińców, którzy byli w stanie podać dokładną datę wypadku w Czarnobylu wzrósł z 40% do 52%, a tych, którzy znają co najmniej rok zmieniła się (sondaż w 2020 r. odnotował 68% takich osób)” – czytamy w komunikacie.
Nieco więcej mężczyzn niż kobiet zna przynajmniej rok, w którym doszło do tragedii – 73% wśród mężczyzn i 66% wśród kobiet, ale poziom znajomości dokładnej daty według płci jest prawie równy.
Poziom świadomości, co do roku, w którym doszło do katastrofy, jest niższy wśród młodszego pokolenia (tylko 51% respondentów potrafiło podać prawidłową odpowiedź) i mniej więcej taki sam wśród respondentów w wieku 30 lat i więcej. Ukraińcy w wieku 50-69 lat (w chwili katastrofy mieli od 15 do 34 lat) najlepiej znają dokładną datę.
Większość respondentów (36%) uważa, że katastrofę spowodowały błędy kierownictwa [uwaga: w komunikacie KMIS termin „kierownictwo” jest niejasny – chodzi o dyrekcję elektrowni, czy o władze USRR lub ZSRR – red.] i/lub personelu zakładu. Kolejne 26% ankietowanych podaje kombinację usterek konstrukcyjnych i błędów personelu jako prawdopodobną przyczynę wypadku. W przybliżeniu taki sam odsetek respondentów uważa, że wypadek był spowodowany błędami w projekcie i/lub budowie elektrowni (11%) oraz wypadkiem (8%).
Badanie zostało przeprowadzone 13-15 kwietnia wśród 2001 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy (z wyjątkiem Krymu i okupowanych terytoriów Donbasu). Badanie zostało przeprowadzone na losowej próbie numerów telefonów komórkowych. Błąd statystyczny próby nie przekracza 2,4%.
Opr. TB, https://www.kiis.com.ua/
fot. Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!