Unia Europejska zwróciła uwagę gruzińskim władzom na szereg niedociągnięć jakie pojawiły się w ustawie o sądach powszechnych dotyczących zmian procedur wyboru sędziów Sądu Najwyższego.
W opublikowanym oświadczeniu, które rozpowszechnił przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Nabil Massrali, podkreślono, że ponowne rozpatrzenie procedur jest jednym z warunków przyznania Gruzji funduszy: drugiej transzy o wysokości około 60 mln euro, przydzielonej na październik 2021 roku.
– Unia Europejska z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę zmiany ram prawnych dla procesu selekcji, ale jednocześnie rozczarowuje fakt, że parlament gruziński przygotował i przyjął te poprawki pośpiesznie i bez kompleksowych konsultacji. Żałujemy, że Gruzja w pośpiechu wprowadziła zmiany do przepisów, bez terminowego wniosku lub ostatecznej opinii Komisji Weneckiej – możemy przeczytać w oświadczeniu.
Unia Europejska apeluje do władz Gruzji, aby zwróciły się jak najszybciej do Komisji Weneckiej, czy przyjęte zmiany są zgodne z zaleceniami organu doradczego Rady Europy.
– Konieczne jest, aby Sąd Najwyższy, sąd wyższej instancji Gruzji, składał się z sędziów, których kompetencje zawodowe i uczciwość są na najwyższym poziomie – czytamy w oświadczeniu.
1 kwietnia parlament gruziński przegłosował zmiany w ustawie o sądach powszechnych, które przewidują nowe procedury wyboru sędziów Sądu Najwyższego.
Oprac. DJK, ekhokavkaza.com
Fot. Sang Hyuan Cho, pixabay.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!