Represje przeciwko Polakom na Białorusi oraz losy polskiej oświaty w świetle wrogich zachowań białoruskich władz wobec działających na Białorusi ośrodków nauczania języka polskiego – nad tymi tematami skupili uwagę 16 marca posłowie, zasiadający w sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Gościem specjalnym posiedzenia Komisji była prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, która poinformowała posłów o represjach wymierzonych w polskie środowiska przez władze.
Szefowa ZPB mówiła m.in. o zakrojonej na skalę ogólnokrajową akcji nalotu białoruskiej milicji i innych służb na polskie placówki oświatowe.
Relacji Andżeliki Borys wysłuchali przedstawiciele rządu, m.in. pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak oraz sekretarz stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, a także szefowie trzech największych organizacji niosącyh pomoc Polakom na Białorusi.
Omawiając sytuację Polaków na Białorusi, zarówno przedstawiciele rządu jak i posłowie na Sejm RP ze wszystkich opcji politycznych uznali, że sytuacja Polaków i oświaty polskiej na Białorusi jest zagrożona, a sama polska mniejszość stała się zakładnikiem dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Komisja Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP wydała współne Stanowisko w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi.
oprac. ba na podst. znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!