10 stycznia w Rosji zaczęły obowiązywać nowe zasady kontrolowania transakcji gotówkowych.
Wczoraj weszły w życie zmiany do ustawy federalnej 115-FZ „O zwalczaniu legalizacji dochodów pochodzących z przestępczości i finansowania terroryzmu”, zwanej inaczej „ustawie o przeciwdziałaniu prania pieniędzy”. Są to największe zmiany od czasu jej uchwalenia w 2001 roku.
Od teraz funkcjonariusze organów ścigania mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do informacji o transakcjach gotówkowych.
Rosfinmonitoring, czyli federalny organ wykonawczy, który przeciwdziała legalizacji (praniu) dochodów pochodzących z przestępstw i finansowaniu terroryzmu, będzie otrzymywać informacje o wszystkich transakcjach gotówkowych powyżej kwoty 600 tys. rubli rosyjskich (równowartość ok 30 tys. PLN).
Jeśli chodzi o wpłatę/wypłatę gotówki na rachunki firmowe, kontroli podlegały one również dotychczas, ale tylko wtedy, gdy operacja nie była związana z charakterem działalności firmy.
Teraz ta klauzula została zdjęta – kontroli podlegają wszystkie transakcje gotówkowe, w tym te zrealizowane za pośrednictwem bankomatów lub kasjerów bankowych.
Regulacji podlega również działalność funduszy zagranicznych, trustów, spółek osobowych. Innowacje dotyczą nie tylko osób prawnych, ale także fizycznych. Od 10 stycznia kontrolowane będą zakłady w loterii na kwotę pow. 600 tysięcy rubli rosyjskich. Służby finansowe przyjrzą się też wygranym w grach hazardowych na tę kwotę.
Komisja ds. rynku finansowego w Dumie wyjaśnia, że operacje gotówką powyżej 600 tysięcy rubli rosyjskich nie są zabronione – ale chodzi wyłącznie o wzmocnienie kontroli nad nimi.
Kontrolowane będą również przekazy pocztowe i przekazy z kont operatorów telefonii komórkowej na kwotę powyżej 100 tysięcy rubli rosyjskich (5 tys. PLN). Jak podaje dziennik „Wiedomosti”, w ten sposób państwo zamierza zablokować kanał zdalnego transferu środków z pominięciem systemu bankowego, gdy ktoś uzupełnia saldo na rachunku telefonii komórkowej osoby, a ta pobiera z niego środki.
W przyszłości pod kontrolą znajdą się też transakcje realizowane na rynku nieruchomości (zarówno gotówką jak i bezgotówkowo), jeśli kwota przekroczy trzy miliony rubli rosyjskich (150 tys. PLN).
Ta innowacja wejdzie w życie od 2022 roku i będzie nakładała na notariuszy, pośredników w handlu nieruchomościami i prawników, obowiązek zgłaszania informacji o tansakcji do Rosfinmonitoringu.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!