Zmarł Hennadij Kernes, burmistrz Charkowa, wybrany ponownie na ten urząd w niedawnych wyborach samorządowych. Przyczyną śmierci były powikłania po zakażeniu koronawirusem. Poinformował o tym biznesmen Paweł Fuks na swoim kanale w Telegramie.
„Dzisiaj w nocy zatrzymało się wielkie, dobre serce mojego najlepszego przyjaciela, Hennadija Kernesa.
Konsekwencje zakażenia koronawirusem spowodowały poważne komplikacje w pracy najważniejszych narządów i układów jego organizmu” – napisał.
W nocy z 16 na 17 września Kernes został przewieziony samolotem medycznym do Niemiec z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. W klinice Charité Kernes przebywał na oddziale intensywnej terapii, gdzie przechodził leczenie COVID-19.
4 listopada Kernes zwyciężył w wyborach samorządowych na urząd burmistrza Charkowa z wynikiem 60,34% (195 044 głosów).
11 grudnia media podały, że stan Kernesa się pogorszył.
Hiennadij Kernes urodził się w Charkowie w 1959 roku. Po ukończeniu szkoły pracował jako ślusarz. Ukończył studia prawnicze na Akademii im. Jarosława Mądrego oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Charkowie ze specjalnością w zakresie służby publicznej.
Na początku lat 90. zaczął prowadzić własną działalność gospodarczą: został właścicielem gazety „Wieczernyj Charkow”, kanałów telewizyjnych „Tonis” i „Kanał Siódmy” oraz firmy turystycznej „Nacjonał”. Stworzył też spółkę akcyjną „NPK-HOLDING”, do której przenosił sprywatyzowane przedsiębiorstwa.
W 1998 roku Kernes po raz pierwszy został wybrany do Rady miejskiej Charkowa. Kierował w niej grupą deputowanych „Nowy Charków – nowe możliwości”.
W 2002 r. ponownie został deputowanym do Rady Miejskiej w Charkowie przy poparciu 90% wyborców.
31 października 2010 został wybrany burmistrzem Charkowa. Ponownie zwyciężył w wyborach na ten urząd 25 października 2015 r.
Jawnie prezentował prorosyjskie poglądy. Sprzeciwiał się demontażowi sowieckich pomników w mieście, ale po ich demontażu nie dążył do ustalania sprawców.
28 kwietnia 2014 roku dokonano zamachu na życie Kernesa: podczas przejażdżki rowerowej został ciężko raniony z broni palnej. Leczenie odbywał w Izraelu. Sprawcy zamachu pozostają nieznani. Po zamachu Kernes poruszał się na wózku inwalidzkim.
Kernes był żonaty, miał troje dzieci.
Przed rozpoczęciem kariery politycznej, Kernes stał na czele zorganizowanej grupy przestępczej. Był karany za kradzież i oszustwo.
Podejrzewano go o porwania i pobicia aktywistów Majdanu w 2014 roku oraz nielegalne zawłaszczanie ziemi w mieście.
Opr. TB, https://t.me/pavelfuks/605
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!