Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przeprowadziło ósmą rundę nieformalnych konsultacji między z Unią Europejską w sprawie skutków prawnych czasowej okupacji Autonomicznej Republiki Krym i miasta Sewastopol. Konferencja odbyła się w formie telemostu. Ukraina zwróciła uwagę Unii Europejskiej na nielegalne prowadzenie działalności gospodarczej przez niektóre europejskie firmy na okupowanym Krymie.
Rozmowy odbywały się na szczeblu wyższych urzędników ministerstw i departamentów Ukrainy oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Komisji Europejskiej.
Strony przeprowadziły szczegółową wymianę poglądów na temat całego spektrum trwającej okupacji półwyspu przez Rosję z naruszeniem prawa międzynarodowego – łamania praw człowieka, aktualnych aspektów sytuacji bezpieczeństwa na Krymie i wokół niego, niszczenia obiektów kulturalnych i rezerwatów przez Rosjan, nielegalnego wydobycia itp. Omówiły też także aktualny stan w zakresie nieuznania nielegalnej aneksji Krymu przez UE na tle sytuacji sprzed poprzedniej rundy konsultacji.
Wiceminister Spraw Zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa zwróciła uwagę na wizytę niektórych europejskich polityków na okupowanym Krymie oraz przypadki nielegalnego prowadzenia działalności gospodarczej na okupowanym Krymie przez niektóre firmy europejskie. W związku z tym zaznaczyła, że strona ukraińska nie pozostawi w przyszłości takich naruszeń bez należytej uwagi.
Natomiast przedstawiciele Komisji Europejskiej podkreślili konsekwentne stanowisko Brukseli w kwestii przestrzegania polityki nieuznawania aneksji Krymu przez Rosję i sankcji wobec niej, a także fakt, że dostępne informacje o naruszeniach są na bieżąco analizowane.
Strony skupiły się też na rozpatrywaniu przypadków łamania praw człowieka przez władze okupacyjne.
Zwrócono uwagę na prowadzone przez rosyjskie władze okupacyjne prześladowania ze względów etnicznych, religijnych i politycznych, w wyniku których nielegalnie uwięziono ponad 100 obywateli Ukrainy, w większości Tatarów krymskich.
Omówiono także kwestie pozbawienia ich prawa do studiowania w ich rodzimych językach ukraińskim i tatarsko-krymskim, zmiany składu ludności etnicznej i przemieszczaniu się ludności rosyjskiej na terytorium Krymu, braku dostępu mieszkańców półwyspu do wiarygodnych źródeł informacji itp.
W związku z tym Dżaparowa z zadowoleniem przyjęła utworzenie przez Unię Europejską nowego globalnego systemu sankcji za łamanie praw człowieka i wyraziła nadzieję, że praktyczne wdrożenie tego mechanizmu pomoże postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za masowe naruszenia praw człowieka na okupowanym Krymie.
Omówiona została też kwestia postępującej militaryzacji półwyspu. Strona ukraińska podała szczegółowe informacje o działaniach Rosji w kontekście dostaw broni na półwysep, w tym rakiet zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, rozmieszczenia personelu wojskowego i zajęcia byłych magazynów broni jądrowej.
Zwrócono uwagę, że militaryzacja półwyspu na dużą skalę zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla regionu Morza Azowskiego i Morza Czarnego, jak i regionu śródziemnomorskiego.
Ponadto partnerom europejskim przedstawiono koncepcję inicjatywy strony ukraińskiej tzw. platformy krymskiej, która ma stać się nowym instrumentem dialogu na rzecz zakończenia okupacji Autonomicznej Republiki Krymu. Omówiono sposoby i narzędzia zaangażowania UE w jej prace.
„Unia Europejska nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję, a także pozostanie zdecydowana realizować swoją politykę nieuznawania, zapoczątkowaną w 2014 r.” – podsumowali europejscy urzędnicy.
Opr. TB, https://mfa.gov.ua/
fot. https://twitter.com/MFAestonia/
1 komentarz
tomek
15 grudnia 2020 o 17:56A Ukraina czasami czegos tez nie okupuje….