Komisja obrony i spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu poparła uchwałę wzywającą rząd do wpisania opcji wstąpienia do NATO do polityki polityki bezpieczeństwa kraju.
To pierwszy raz w historii, gdy w szwedzkim parlamencie większość zyskali zwolennicy wstąpienia do NATO. Przy czym, należy pamiętać, że poparcie niektórych parlamentarzystów jest warunkowe, a mniejszościowa lewicowa koalicja rządowa nie popiera oficjalnie wstąpienia Szwecji do NATO. Uchwała mogła zostać przyjęta dzięki centrowym i prawicowym partiom opozycyjnym, przy zmianie stanowiska na bardziej przychylne Sojuszowi przez nacjonalistyczną partię Szwedzkich Demokratów. Szwedzcy Demokraci zastrzegli jednak po głosowaniu, że nadal są generalnie przeciwko wstąpieniu do NATO, ale jednocześnie są za „opcją NATO” czyli otwarciem możliwości aplikowania do Sojuszu Północnoatlantyckiego przez Szwecję w sytuacji poważnego zagrożenia bezpieczeństwa tego kraju. Jednocześnie są za dostosowywaniem szwedzkiej polityki bezpieczeństwa do współpracy z NATO, śladem sąsiedniej Finlandii
I to właśnie podejście znalazło też wyraz we wspomnianej uchwale komisji.
-Od dawna opowiadaliśmy się za sojuszem militarnym z Finlandią i robimy teraz decydujący krok w tym kierunku – powiedział lider Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson gazecie „Aftonbladet”. – Jeśli Szwecja ogłosi tzw. „opcję NATO”, tak jak Finlandia, wzmocnimy bezpieczeństwo w naszym najbliższym regionie.
Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde już powiedziała, że rząd nie ma takich planów. – Tego rodzaju nagłe zmiany, oparte na dość słabych mniejszościach, nie są dobre. To podważa wiarygodność szwedzkie polityki bezpieczeństwa – stwierdziła.
Dodała, że rząd jest przekonany, że krajowi dobrze służy niezależność od sojuszy zewnętrznych i neutralność, i że Szwecja dzięki temu wnosi wkład w bezpieczeństwo w północnej Europie.
Jak wiadomo, Szwecja i Finlandia mają status krajów neutralnych. Rosja zdecydowanie sprzeciwia się nawet debacie w tych krajach o możliwości wstąpienia do NATO. Jednocześnie, Finlandia i Szwecja w ostatnich latach, wobec zagrożenia rosyjskiego, coraz częściej angażują się we współpracę (np. ćwiczenia) z państwami NATO. Zacieśniana jest też równolegle wojskowa współpraca krajów nordyckich i skandynawskich w ramach tzw. NORDEFCO (Nordic Defence Cooperation).
Oprac. MaH, reuters.com
fot. Pixabay License
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!