Centrum Gamaleja w Moskwie, gdzie pracowano nad pierwszą rosyjską szczepionką na koronawirusa covid-19, podało że obecnie szacuje skuteczność Sputnika V na poziomie 95%, to o 3 pp więcej niż we wcześniejszych komunikatach.
Jak twierdzą rosyjscy uczeni, analiza wyników badań klinicznych wykazała, że po 28 dniach od momentu wstrzyknięcia szczepionki jej efektywność wynosiła 91,4%, a po 42 dniach już ponad 95%. Jak czytamy, w badania zaangażowano prawie 19 tys. wolontariuszy, z czego około 14 tys. otrzymało szczepionki, a 5 tys. placebo. Koronawirusem zaraziło się wśród szczepionych 8 osób, a w grupie osób, którym zaaplikowano placebo 31.
Jak podaje portal „Dożd” łącznie w badaniu bierze udział 40 tys. ochotników. Większość z nich, 22 tys. osób, przyjęło pierwszą dawkę, zaś wspomniana grupa 19 tys. została w pełni zaszczepiona.
Sputnik V jest pierwszą tego rodzaju szczepionką rosyjską i pierwszą na świecie dopuszczoną do użytku przed zakończeniem badań, mimo krytyki naukowców i mediów zagranicznych oraz częściowo naukowców rosyjskich. Obecnie przeprowadzany jest jej ostatni etap badań, który polega na przetestowaniu środka na wolontariuszach.
W tym miesiącu amerykańska firma Pfizer wyprodukowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi, której skuteczność na początku utrzymywała się na poziomie 90%, zaś później została zwiększona do 95%. Z kolei, inna amerykańska firma, Moderna szacowała efektywność środka leczniczego na COVID-19 w 94,5%. Znacznie gorzej w tej klasyfikacji wypadła brytyjska kompania AstraZeneca, której wynalazek był efektywny na poziomie 70%, choć potem podano, że w pewnych warunkach skuteczność również wynosi około 95 proc.
Oprac. MaH, tvrain.ru
Ilustracja: Pixabay License
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!