W wyborach samorządowych barierę 5% pokonało pięć partii politycznych: „Sługa Ludu” (14,5%), „Europejska Solidarność” (13,7%), „Platforma Opozycyjna – Za życie” (12,5%), „Za przyszłość” (8,6%) i „Batkiwszczyna” (8,5%). Świadczą o tym dane z monitoringu Grupy Socjologicznej „Reitynh”.
„Analiza wyników wyborów samorządowych wykazała, że frekwencja wyborcza w regionach zachodnich była wyższa niż w regionach południowo-wschodnich. Na przykład, w obwodach tarnopolskim i lwowskim frekwencja w dniu 25 października wyniosła około 44%, zaś w obwodach południowo-wschodnich w wyborach uczestniczyła tylko około jedna trzecia wyborców. W rezultacie udział regionów zachodnich w ogólnej liczbie wyborców wzrósł z 27 do 31%” – czytamy w komunikacie.
Socjolodzy wskazują, że zgodnie ze zbiorczym rankingiem partii w wyborach samorządowych warunkowy 5% próg wyborczy został przekroczony przez „Sługę Ludu” (14,5%), „Europejską Solidarność” (13,7%), Platformę Opozycyjną – Za życie (12 , 5%), „Za przyszłość” (8,6%) i „Batkiwszczynę” (8,5%). Procenty oblicza się z ogólnej liczby głosów wyborców, którzy poparli daną partię.
Pozostałe partie uzyskały następujące wyniki: „Nasz kraj” poparło 3,9% wyborców, „Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda”” – 3,3%, „Partię Radykalną Laszki” – 2,4%, „Siłę i Honor” – 2,4%, „UDAR Witalija Kliczki” – 20%, „Propozycję” – 2,2%, „Hołos” – 1,7%, „Szariję” – 1,4%, „Zwycięstwo Palczewski” – 0,8%.
Łączne wyniki innych (głównie lokalnych) partii wyniosły około 22%.
Łączne poparcie pięciu partii parlamentarnych w tych wyborach wyniosło 51% (w wyborach do Rady Najwyższej w 2019 roku otrzymały one 78%). Jednak na obszarach, gdzie reprezentowane były potężne partie lokalne, partie parlamentarne uzyskały znacznie większe poparcie w wyborach lokalnych.
Analiza porównawcza wyników sondaży grupy „Rejtynh” na podstawie wyników wyborów wykazała dość dużą trafność prognoz (średnie odchylenie od wyników partii wynosi 0,7%), a drobne odchylenia tłumaczy: przesunięciem realnej frekwencji w kierunku regionów zachodnich oraz relatywnie niski udział młodzieży w strukturze tych, którzy faktycznie głosowali w wyborach 25 października.
Odnotowano również, że partia „Sługa Ludu” zajęła czołowe pozycje (1-3 miejsca) w obwodach dniepropietrowskim, żytomierskim, zakarpackim, zaporoskim, kijowskim, kirowohradzkim, mikołajowskim, odeskim, połtawskim, rówieńskim, sumskim, chersońskim, chmielnickim, czerkaskim, czerniowieckim i czernihowskim.
„Platforma Opozycyjna – Za życie” uzyskała wysokie wyniki na południu i wschodzie, a także w obwodzie sumskim.
„Europejska Solidarność” zajęła najwyższe pozycje w rankingu w Galicji, oraz obwodach żytomierskim, kijowskim, rówieńskim, czerniowieckim i Kijowie.
Partia „Za przyszłość” umocniła swoje pozycje na Wołyniu, a także w obwodach iwanofrankiwskim, tarnopolskim, chmielnickim, czerkaskim i połtawskim.
„Batkiwszczyna” wysokie wyniki uzyskała w obwodach kirowohradzkim, iwanofrankiwskim, zakarpackim, połtawskim i czerniowieckim.
Partia „Nasz kraj” uzyskała wysokie wyniki w obwodach ługańskim, żytomierskim, czernihowskim i mikołajewskim, „Swoboda” w iwanofrankiwskim i tarnopolskim, „Partia Radykalna Laszki” w czernihowskim, „UDAR” w Kijowie, „Propozycja” w obwodzie dniepropietrowskim.
Lokalne partie zwyciężyły w obwodach winnickim („Ukraińska strategia Hrojsmana”), zakarpackim („Rodnoje Zakarpatie”), połtawskim („Dowira”), charkowskim („Blok Kernesa – Uspiesznyj Charkow”), chmielnickim („Komanda Simcziszina”), czerkaskim ( WO „Czerkasczianie”) i czernihowskim („Rodnoj dom”).
Partie lokalne bardzo dobre wyniki uzyskały także w obwodach chersońskim („Nam zdies` żit`!”), chmielnickim („Za konkretnyje dieła”) i czerniowieckim („Jedinaja Alternatiwa”).
Zsumowany ranking partii w wyborach samorządowych to suma wyników partii w wyborach do rad regionalnych, w Kijowie – do rady miasta, w obwodzie donieckim i ługańskim – do rad powiatowych.
Monitoring został prowadzony na podstawie danych z terytorialnych komisji wyborczych oraz badań monitoringowych Grupy Socjologicznej „Reitynh” (wrzesień-październik 2020).
Opr. TB, http://ratinggroup.ua/
fot. UNIAN
2 komentarzy
feawq3t
27 listopada 2020 o 09:38To jakiś bląd: ,,„Siłę i Honor” – 2,4%, „UDAR Witalija Kliczki” – 20%, „Propozycję” – 2,2%”?
feawq3t
27 listopada 2020 o 09:39To jakiś bląd: „UDAR Witalija Kliczki” – 20%”?