Czarnobylski Szlak, czyli organizowany corocznie 26 kwietnia przez białoruskie środowiska niezależne marsz w rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, w tym roku nie odbył się z powodu epidemii koronawirusa.
Symbolicznie tylko liderzy opozycji: Jurij Hubarewicz, Witalij Rymaszewski, Olga Kowalkowa, Nikolai Kozłow, Igor Borisow i Dmitry Kuczuk przeszli od stacji metra Akademii Nauk do pomnika ofiar Czarnobyla w parku Przyjaźni Narodów, aby złożyć tam kwiaty i uczcić ofiary tragedii w Czarnobylu sprzed 34 lat.
Czarnobylski Szlak po raz pierwszy odbył się w roku 1989. Jest to przemarsz poświęcony rocznicy katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku. W jej wyniku Białoruś ucierpiała najbardziej, bo na jej terytirium spadło ok. 70 proc. opadu radioaktywnego, a skażeniu uległo 23 proc. kraju.
Pierwsze manifestacje były prowadzone wspólnie z ludźmi przesiedlonymi z terenów skażonych, z obwodów mohylewskiego i homelskiego. Żądano wtedy prawdy o katastrofie, i o jej skutkach. W ostatnich latach Białorusini protestowali podczas marszów przeciwko budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie.
ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!