Białoruś jest już technicznie gotowa na pompowanie ropy z Polski przez rurociąg Drużba, kontrakty będą, ale później.
Białoruś osiągnęła porozumienie z Polską w sprawie możliwości pompowanie ropy rewersyjnej z Polski przez jedno z odgałęzień ropociągu Drużba, do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu (obwód homelski) – poinformowała w czwartek służba prasowa Ministerstwa Regulacji Antymonopolowych i Handlu.
W maju białoruski system rurociągów będzie gotowy na odbiór ropy z Polski.
Agencja prasowa Interfax cytuje anonimowego rozmówcę z branży naftowej, który mówi, że choć osiągnięto porozumienie ze stroną polską i techniczna gotowość do rozpoczęcia pompowania ropy jest praktycznie zapewniona, rozpoczęcie dostaw ropy do rafinerii Mozyrz z Polski zależy od kontraktów, „w maju raczej się nie rozpocznie”, podaje anonimowe źródło.
Według niego praktyczna realizacja projektu jest skomplikowana z powodu pandemii koronawirusa, ponieważ „komunikacja jest utrudniona”.
Rozmówca Interfax zauważył, że „na pierwszym etapie, dostawy ropy z Polski przez „rurę” mogą wynosić około 100 tysięcy ton miesięcznie”.
Ministerstwo Regulacji Antymonopolowych i Handlu zatwierdziło także taryfy za tonę ropy przesyłanej ze składu Adamowa Zastawa w gminie Mielnik do rafinerii w Mozyrzu.
Zgodnie z rozporządzeniem Nr 29 z 14 marca 2020 r., stawka za pompowanie ropy wynosi 8,58 rubla za tonę surowca netto, bez VAT (lub 3,56 euro).
Ministerstwo wyjaśnia, że taryfy ustalono w celu ewentualnego transportu ropy naftowej przez główne rurociągi Gomeltransnieft Drużba. Trasa dostawy – Adamowa Zastawa – Mozyrz – rafineria ropy naftowej w Mozyrzu.
20 marca białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej, po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i pełnomocnikiem polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim zapowiedział, że Mińsk i Warszawa mogą wkrótce osiągnąć porozumienie w sprawie dostaw ropy do republiki Białoruś.
Białoruś rozpoczęła poszukiwanie alternatywnych źródeł dostaw ropy na początku 2020 r. w związku z brakiem porozumienia z Rosją, która próbowała wymusić na Łukaszence zgodę na integrację w ramach Państwa Związkowego.
oprac. ba za interfax.by
1 komentarz
ROMAN
23 kwietnia 2020 o 17:48Zgodnie z rozporządzeniem Nr 29 z 14 marca 2020 r., stawka za pompowanie ropy wynosi 8,58 rubla za tonę surowca netto, bez VAT (lub 3,56 euro). Co to za debil pisał. To chyba za śćieki taka cena