7 kwietnia abp Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi, spotkał się w Mińsku z dziennikarzami na tradycyjnej konferencji prasowej przed uroczystościami Wielkiej Nocy.
Hierarcha poinformował, w jaki sposób w najbliższych dniach będą organizowane nabożeństwa i msze w kościołach Białorusi w kontekście epidemii koronawirusa.
Abp. Kondrusiewicz przypomniał, że Kościół na Białorusi od pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa nie lekceważy problemu i jako pierwszy odpowiedział na wyzwania związane z tym zagrożeniem, wydając odpowiednie zarządzenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się pandemii.
Między innymi zalecenie, aby uszanowanie Krzyża Świętego, obrazów i relikwii odbywało się poprzez oddawanie pokłonu, głębokiego uwielbienia bez dotykania i całowania.
Hierarcha przypomniał o apelu do księży, by nie napełniali mis wodą święconą w swoich kościołach i wyjaśniali wiernym potrzebę powstrzymania się od ich używania, o instalowaniu w oknach konfesjonałów szybek ochronnych.
Do wiernych zaś apelował hierarcha o noszenie maseczek ochronnych, a przede wszystkim o udzielonej dyspensie na osobiste uczestnictwo w mszach i nabożeństwach.
Zaapelował, by korzystali z dobrodziejstw techniki. Tu podkreślił, że wszyscy wierni mają okazję wzięcia udziału we Mszy św. poprzez transmisję internetową na stronie catholic.by oraz innych mediów.
Arcybiskup skupił się na szczegółach uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w czasie pandemii koronawirusa.
To, co będzie wyróżniało tegoroczne uroczystości to choćby fakt, że nie wszyscy księża diecezji, ale tylko dziekani i ci, którzy chcą w niej uczestniczyć, są zaproszeni na Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej zabraknie obrzędu mycia stóp, a podczas adoracji w Wielki Piątek tylko celebrans dokonuje uwielbienia Krzyża przez jego ucałowanie.
W Wielką Sobotę święcenie pokarmów odbędzie się, ale jeśli warunki i pogoda na po pozwolą, zaleca się wyjście na zewnątrz kościołów.
Hierarcha zwrócił również uwagę na brak informacji ze strony odpowiedzialnych struktur państwowych, odnotował wielkie wysiłki lekarzy w walce z wirusem.
„Nie wiem, czy woda przenosi tę zarazę, czy nie. W sobotę trzeba będzie święcić pokarmy. Zadałem pytanie Ministerstwu Zdrowia: „Co mamy robić? Dlaczego nic nie mówicie?!”. Chcę dzięki wam, dzięki mediom spotkać się z kimś odpowiedzialnym, żeby otrzymać konkretne odpowiedzi”– powiedział arcybiskup.
Arcybiskup przypomniał przy okazji spotkania z dziennikarzami, że program duszpasterski roku 2020 poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II, którego 100. urodziny obchodzone są w tym roku, aktóry to papież ożywił struktury Kościoła katolickiego na Białorusi i wyznaczył w nim większość biskupów.
Arcybiskup zauważył, że obchodząc ten rok duszpasterski „chcemy podziękować Bogu za wielki dar wolności religijnej w naszym kraju i innych krajach byłego Związku Radzieckiego”.
oprac. ba za catholic.by
2 komentarzy
Paweł Roś
9 kwietnia 2020 o 15:48Kto jeszcze powinien Waszej Ekscelencji – co i w jakiej formie – powiedzieć, aby przemówić do rozumu, TEGO NAJWIĘKSZEGO DARU BOŻEGO? Czy oczy i uszy Wasze są zamknięte, szanowni białoruscy dostojnicy KK?
1. Dlaczego do dziś Kościoły są otwarte, zwłaszcza na ziemiach witebskich i grodzieńskich?
2. Po co spowiadają w konfesjonałach ludzi i po co rozdają Komunię wiernym, narażając ich na wierną śmierć?
3. Jak odpowiecie przed Bogiem i wiernymi o nieodpowiedzialne decyzje i złamanie papieskiego rozkazu o powstrzymanie się od publicznych spotkań, o komunii duchowej, o złamaniu 5-go Przykazania NIE ZABIJAJ (nie narażaj)?
4. Dlaczego nie informujecie wiernych o tym, jak mają się zachowywać w czasie epidemii i dlaczego nie wydajecie stosownych rozporządzeń zabraniających odwiedzania się na wzajem?
Proszę odpowiedzieć na te pytania?
Co, do władzy państwowej,to w swoim czasie odpowie za to przed swoim narodem. A Wy?
greg
13 kwietnia 2020 o 13:32Ta”pandemia” jest tylko w mediach!
Celem likwidacja gotówki i masowe szczepienia bioczipem
Ludzie nie dajcie się zwariować.