Wczoraj Narodowy Bank Ukrainy w czwartek 19 marca sprzedał na rynku międzybankowym 200 mln dolarów w celu wyrównania nadmiernych wahań kursu hrywny. Ukraiński regulator bankowy poinformował o tym na swojej stronie Facebooku.
Popyt na waluty na Ukrainie nadal przeważa nad podażą ze względu na pogorszenie nastrojów rynkowych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie. Narodowy Bank Ukrainy podkreślił, że nie planuje wprowadzenia ograniczeń na rynku walutowym i ma wystarczające rezerwy, aby złagodzić nadmierne wahania kursu walutowego. W ubiegłym tygodniu jego interwencje wspierające hrywnę wyniosły w sumie 981,6 mln dolarów brutto, zaś w tym – 738 mln dolarów brutto.
Oficjalny kurs hrywny do amerykańskiego dolara, ustalony przez Narodowy Bank Ukrainy wynosi dzisiaj 27,80 hrywien/dolar, a do euro – 30,09 hrywien/euro. Na międzybankowym rynku walutowym notowania hrywny w stosunku do dolara amerykańskiego do zamknięcia obrotu wyniosły w czwartek 27,81/27,88 hrywien za dolara, a wobec euro – 30,01/30,08 hrywien za euro. Wartość dolara amerykańskiego w punktach wymiany w Kijowie 19 marca pozostała na poziomie z dnia poprzedniego – 28,50 hrywien za dolara, podczas gdy wartość euro wzrosła do 30,90 hrywien.
Do tych działań interwencyjnych Narodowego Banku Ukrainy odniósł się na konferencji prasowej jego wiceprezes Ołeh Czurij.
„Narodowy Bank aktywnie sprzedaje zagraniczną walutę. Dziś mamy wystarczającą rezerwę. Od początku roku interwencje netto w sprzedaży walut obcych wyniosły około 1,5 miliarda dolarów” – powiedział.
Podkreślił, że w ubiegłym roku Narodowy Bank Ukrainy kupił na rynku około 8 mld dolarów, dlatego ma wystarczający margines bezpieczeństwa. „Obecnie rezerwy wynoszą ponad 24 miliardy dolarów. Rezerwy dotyczą wyłącznie papierów wartościowych najwyższej jakości” – dodał. Według niego są to przede wszystkim papiery wartościowe Skarbu USA, w których znajduje się około połowa ukraińskich rezerw walutowych.
Zwrócił również uwagę na to, że do deprecjacji walut narodowych dochodzi obecnie również w innych krajach. Rubel rosyjski stracił na wartości 30%, a waluty krajów sąsiadujących z Ukrainą m.in. Turcji, Polski i Białorusi, również znajdują się pod presją.
Opr. TB, https://www.facebook.com/NationalBankOfUkraine
fot. https://golos.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!