12 marca Centrum Praw Człowieka „Wiasna” zostało wyróżnione doroczną nagrodą OBWE „Obrońca Demokracji-2020”.
„Z dumą informujemy, że pozarządowa organizacja Centrum Praw Człowieka „Wiasna” otrzymała nagrodę „Obrońca Demokracji ” za misję obrony praw człowieka na Białorusi oraz budowanie sprawiedliwego i demokratycznego społeczeństwa dla wszystkich obywateli”, czytamy w oświadczeniu wydanym przez mińską „Wiasnę”.
Szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Alaksander Bialacki ocenia, że przyznanie przez OBWE „obrońcy demokracji” jest niezwykle ważne nie tylko dla działaczy „Wiasny”, ale dla wszystkich białoruskich obrońców praw człowieka. Tym bardziej, że jak podkreśla, działająca od 24 lat organizacja, odważnie i wytrwale broni praw obywateli białoruskich w trudnych i niesprzyjających warunkach.
Bialacki przypomina, że w 2003 roku władze pozbawiły ją rejestracji państwowej, zmuszając de facto do działalności w podziemiu.
„Ale to nie przeszkadza nam pomagać i bronić praw ofiar represji politycznych, ludzi w miejscach zniewolenia, przedstawicieli grup narażonych (na represje), aktywnie sprzeciwiać się karze śmierci, walczyć o prawo do czystej ziemi i powietrza, przeprowadzenia uczciwych i przejrzystych wyborów”, powiedział Bialacki.
Szef „Wiasny” podkreślił zaś, że nagroda jest sygnałem dla białoruskich władz. Ma im przypominać o konieczności dokonania reform w dziedzinie praw człowieka.
„Na razie nie osiągnęliśmy naszych celów, ale nie zamierzamy załamywać rąk. Represje wymierzone w białoruskich obrońców nie powstrzymają naszej pracy na rzecz demokracji i praw człowieka – oświadczył. Jesteśmy wdzięczni OBWE.
Przypomnijmy, że Aleś Bialacki za swoją działalność zapłacił wysoką cenę.
4 sierpnia 2011 roku został aresztowany po tym, jak polska prokuratura przekazała na wniosek białoruskich śledczych wyciągi z konta bankowego Bialackiego, na którym przechowywane były środki od zagranicznych donorów na działalność „Wiasny” (pomoc finansowa ofiarom represji politycznych).
Obrońca praw człowieka został skazany na 4,5 roku łagru o zaostrzonym rygorze oraz wysoką karę grzywny. Pomimo tego, że dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej wśród białoruskiego społeczeństwa grzywna została w pełni opłacona, w listopadzie 2012 roku zostało skonfiskowane mieszkanie formalnie należące do Alesia Bialackiego, w którym mieściło się biuro „Wiasny”.
Aleś Bialacki był aresztowany na Białorusi ponad 20 razy. Z inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja (wydawcy portalu Kresy24.pl) był nominowany do pokojowej nagrody Nobla.
GRATULUJEMY!!
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!