9 marca przed południem czasu moskiewskiego rosyjski rubel stracił w stosunku do dolara o 9,07% do 74,6 rubla, wobec euro rosyjska waluta straciła 10,4%, spadając do 85,4 rubla. Na “czarny poniedziałek” na giełdzie moskiewskiej zareagował rynek białoruski, informuje Reuters.
Jeszcze w piątek notowania na moskiewskiej giełdzie zakończyły się na poziomie około 68,57 rubli za dolara i 77,51 za euro.
W poniedziałek w południe kurs dolara przekroczył 75 rubli.
RBC przypomina, że rubel spadł w poniedziałek w obrocie pozagiełdowym do najniższego poziomu notowanego na początku 2016 r. z powodu spadających cen ropy.
9 marca cena surowca marki Brent spadła o ponad 27%, osiągając poziom poniżej 32 USD za baryłkę, a WTI wyceniana jest poniżej 30 USD za baryłkę.
Gwałtowny skok dolara i euro w stosunku do rubla to efekt krachu, jaki nastąpił na rynku ropy na tle obaw o perspektywy sytuacji gospodarczej w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie.
6 marca kraje OPEC i Rosja – przypomnijmy, nie doszły do porozumienia w sprawie zmniejszenia dostaw ropy w czasie potężnego spadku popytu na surowiec na świecie wywołanego epidemią Covid-19.
Według CNN, był to największy spadek surowca od 1991 r., kiedy Stany Zjednoczone rozpoczęły operację Pustynna Burza.
Media branżowe zwracają uwagę na prognozy amerykańskiej rządowej agencji EIA, która szacuje, że popyt na ropę w 2020 roku nie wzrośnie po raz pierwszy od 2009 roku, czyli dna globalnego kryzysu finansowego.
Na “czarny poniedziałek” na giełdzie moskiewskiej zareagował rynek białoruski.
9 marca euro i dolar gwałtownie umocniły się w stosunku do rubla białoruskiego.
I tak dolar amerykański wzrósł w porównaniu do poprzedniego notowania o 5,01% i został ustalony na poziomie 2,3518 BYN;
Kurs euro wzrósł o 6,24% i wyniósł 2 6750 BYN.
Kurs rubla rosyjskiego spadł o -4,78%. Za za 100 RUB trzeba zapłacić 3,1628 BYN.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!