25 lutego w Mińsku, w obecności Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej polskiego MSZ Andrzeja Papierza oraz wiceministra architektury i budownictwa Republiki Białoruśi Aleksieja Ananicza została podpisana umowa na budowę nowej siedziby polskiej placówki dyplomatycznej na Białorusi.
Już ósmy rok polska ambasada wynajmuje pomieszczenia w budynku centrum biznesowego przy ulicy Biaduli 11 w obrębie centrum Mińska.
Po przeprowadzce do tymczasowej siedziby w 2012 roku ambasada miała nadzieję, że uda się pobudować polskie przedstawicielstwo w ciągu 5 lat, ale biurokratyczne przeszkody opóźniły plany o kilka lat.
Nowy budynek ma się znajdować przy ulicy Starowileński Trakt – niedaleko istniejącej już nowej ambasady Rosji.
Jak przypomina Wikipedia, pierwsza polska placówka dyplomatyczna w Mińsku – konsulat generalny, mieścił się na I piętrze domu Mielcara, budynku b. hotelu Nowo-Moskiewskiego, róg ówczesnych ulic Zacharewskiej i Gubernatorskiej. A było to w latach 1924-39.
Pomieszczenia te były zajmowane wcześniej przez mińską ekspozyturę delegacji RP w Komisji Mieszanej ds. Repatriacji z BSSR i USRR (1924-1927).
Konsulat w Mińsku został utworzony na podstawie uchwały Rady Ministrów RP z 30 maja 1924 w sprawie uznania państwa radzieckiego. Jego okręg konsularny obejmował terytorium Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Bezpośredni nadzór sprawowało Poselstwo w Moskwie.
Po II wojnie, pomimo zgody władz radzieckich na uruchomienie konsulatu polskiego w Mińsku (1945), ponowne jego otwarcie nastąpiło dopiero 20 marca 1972, z siedzibą w pałacyku przy ul. Rumiancewa 6.
W tym budynku mieściła się też otwarta w 1992 Ambasada RP. W 2012 przeniesiono ją na ul. Krapotkina 91a, a w 2014 do budynku przy ul. Z. Biaduli 11.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!