Przemówienie sekretarza stanu Mike’a Pompeo podczas dorocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium spotkało się z odpowiedzią prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Pompeo twierdził, że Zachód wygrywa, a Macron, że Zachód słabnie.
Przed konferencją zaś organizatorzy wypuści raport, w którym stwierdzono, że rośnie niepewność co do „celów Zachodu”.
Prezydent Niemiec zasugerował podczas swojego wystąpienia, że Rosja, Chiny i USA zagrażają stabilności międzynarodowej i ostrzegł przed nowym wyścigiem nuklearnym. Dodał, że USA „odrzucają ideę społeczności międzynarodowej”.
Pompeo (na zdjęciu) w swojej mowie przekonywał, że administracja prezydenta Donalda Trump jest zaangażowana w bezpieczeństwo Europy, i że NATO pozostaje silne.
– Cieszę się, że mogę zameldować, że pogłoski o śmierci sojuszu transatlantyckiego są bardzo przesadzone. Zachód wygrywa, i wygrywamy razem – stwierdził. – Zachód wygrywa, wolność i demokracja wygrywają.
Powiedział również, że Waszyngton przekaże 1 mld dolarów, by pomóc Europie Środkowej i Wschodniej zrzeszony w inicjatywie Trójmorza w uniezależnieniu się od rosyjskiej energii.
Przemawiający później prezydent Francji odpierał argumenty Pompeo. Jego zdaniem, jest wprost przeciwnie i Zachód się osłabia. Wezwał Europę do zaproponowania swojej własnej, niezależnej strategii na przyszłość, niezależnej od USA. Wyraził chęć, by Europa stała się „strategiczną siłą polityczną”.
Macron skrytykował też zachodnią politykę wobec Rosji, zwłaszcza sankcje, które nazwał „kompletnie niewydolnym systemem” i wezwał do wznowienia „strategicznego dialogu”, bo „dziś rozmawiamy coraz mniej i mniej, konflikty się mnożą i nie jesteśmy w stanie ich rozwiązać”.
Wcześniej na konferencji w Monachium znaczenie więzi translantyckich podkreślił natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Przyznał, że między 29 krajami NATO są różnice, ale udaje się je pokonywać.
-Nie utraciliśmy naszej drogi, a nasze wartości nic nie straciły na wartości. Wolność, demokracja i rządy prawa przyniosły dobrobyt (…) Pozostajem (…) nadzieją dla ludzi na całym świecie – powiedział Stoltenberg. – Nie wierzę w Europę samotną, nie wierzę w Amerykę samotną. Wierze w Europę i Amerykę razem.
W swojej mowie Pompeo mówił też, że niektóre kraje wciąż „pożądają imperium” przypominają agresję Rosji na Ukrainę, cyberataki Iranu i agresywną politykę gospodarczą Chin. W tym kontekście wspomniał chiński koncern Huawei. – Huawei i inne chińskie technologiczne firmy państwowe są końmi trojańskimi chińskiego wywiadu. Rosyjskie kampanie dezinformacyjne próbują zwrócić naszych obywateli przeciwko sobie. Irańskie cyberataki niszczą sieci komputerowe na Bliskim Wschodzie – mówił Pompeo. Bronił też stanowczej polityki USA wobec Iranu.
W kuluarach konferencji zaplanowano wiele dwustronnych spotkań, w tym spotkanie Mike’a Pompeo z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
Oprac. MaH, rferl.org
fot. Wikimedia Commons, CC
1 komentarz
Taka prawda !
17 lutego 2020 o 07:33Makaronie „„Najgorsze przed Wami”. Zislamizowane południe Francji, zlewaczała północ, od lat stan tlącej się wojny domowej, a pośrodku jakieś mizerne, nieliczne, resztkowe symbole znienawidzonego od czasu rewolucji francuskiej potulnego katolicyzmu, symbole aktualnie wypalane. „Cywilizacja z kulturowym nawykiem wylegiwania się na Słońcu i opalenizną uprawniającą do formułowania kategorycznych żądań przywleczona na ulice Paryża zainfekowała „żółte kamizelki, które też chcą się poopalać na socjalu i bezkarnie od czasu o czasu w ramach rozrywki podemolować sobie paląc dziesiątki samochodów. Wypasiona żabimi udkami i ślimakami Francja wykonała błyskawiczny symboliczny Frogexit i wyskoczyła z Europy jak małpa z gorącej kąpieli szybciej niż Anglikom udało się doprowadzić do Brexitu. Poufna informacja dla francuskich lewaków. Francuscy lewacy, pewnie tego jeszcze nie wiecie, ale islam już Was wyzwolił.