Protestujący wyszli na ulice Belgradu, żądając od rządu Serbii podjęcia kroków mających na celu „ochronę ludności” przed smogiem i zanieczyszczeniem dotykającym Bałkany Zachodnie.
Serbskie miasta, wraz z wieloma w sąsiedniej Bośni i Hercegowinie, Kosowie i Macedonii Północnej, zostały pokryte gęstym smogiem powyżej poziomów zwykle obserwowanych w niektórych najbardziej zanieczyszczonych miastach na świecie – Delhi, Kalkucie, Lahore i Pekinie.
„Jesteśmy oburzeni sposobem, w jaki rząd radzi sobie z tym problemem” – powiedzieli organizatorzy z grupy „Don’t Strangle Belgrade”. „Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem… nie ma znaczenia, czy jesteś członkiem [rządzącej] Partii Postępowej… czy też jesteś jedną z zebranych tutaj osób, więc zróbmy coś, aby to naprawić” – stwierdził lider protestu Radomir Lazovic.
Eksperci wskazali na częste wykorzystywanie przez Serbię starzejących się elektrowni węglowych do wytwarzania energii elektrycznej jako kluczową przyczynę kryzysu jakości powietrza. Ceny gazu ziemnego pozostają zaporowe dla większości ludności.
Wielu krytyków uznało oświadczenie rządu z 16 stycznia – które nakazało przedszkolom i szkołom podstawowym monitorować sytuację i zamknąć je według własnego uznania za środek spóźniony i nieprzekonujący.
Rząd wydaje się umniejszać kryzys. „Sytuacja nie jest gorsza niż w przeszłości. W niektórych miastach jest najgorsza z powodu pogody i mgły, ponieważ nie było śniegu Kosawy”, powiedziała premier Ana Brnabic, odnosząc się do silnego wschodniego wiatru, który często trwa kilka dni i usuwa część smogu. Prezydent Aleksandar Vucic przyrzekł 17 stycznia, że rząd podejmie długoterminowe działania w celu zaradzenia zanieczyszczeniu, ale powiedział, że skutki będą odczuwalne najwcześniej za sześć lub siedem lat.
Międzynarodowy Sojusz na rzecz Zdrowia i Zanieczyszczeń oświadczył, że aż 175 na 100 000 zgonów w Serbii jest bezpośrednio związanych z zanieczyszczeniem, co plasuje kraj europejski na dziewiątym najgorszym miejscu na świecie między Indiami i Somalią.
Rferl.org Oprac MK
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!