Poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych ds. Polonii Jan Dziedziczak został powołany w czwartek przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Uroczystość powołania pełnomocnika w Kancelarii premiera odbywała się w obecności przedstawicieli Polonii, w tym m.in. dzieci z Polskiej Szkoły Społecznej im. Stefana Batorego w Grodnie, przedszkola „Vilija” z Wilna oraz uczniów z Polonijnego Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego z Ukrainy. Dzieci wraz z szefem rządu po uroczystości ubrały choinkę w kancelarii premiera, śpiewając kolędy.
„Będziemy robić wszystko, jako rząd Rzeczpospolitej, żeby łączność Polaków z Polską, gdziekolwiek oni są – na Wschodzie czy na Zachodzie – była jak najbardziej ścisła, jak najbardziej owocna i żeby świadczyła o tym, że Polska jest w naszych sercach, w naszych umysłach i także w naszej przyszłości” – mówił podczas wręczenia powołania na pełnomocnika rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Morawiecki.
Z kolei Jan Dziedziczak dziękując premierowi za zaufanie a przedstawicielom Polonii – za ich aktywność apelował: „Bądźcie ambasadorami Polski za granicą. Bądźcie obrońcami imienia Polski, bądźcie członkami polskiego lobby w każdym kraju, w którym jesteście”.
„Polska ma oczywiście oficjalną dyplomację, ambasadorów, konsulów, ale tak naprawdę każdy Polak poza granicami jest reprezentantem Polski” – dodał.
Zapewniał, że będzie traktował Polonię i Polaków za granicą jak „partnerów”, a nie jako „kłopot”.
Minister zapewniał również, że będzie współpracował w swojej działalności z poszczególnymi resortami, Kancelarią Prezydenta oraz Senatem i Sejmem.
Jan Dziedziczak od lipca 2006 do listopada 2007 r. był rzecznikiem prasowym rządu Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 r. był posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji. Obecnie jest posłem IX kadencji z ramienia PiS. W latach 2015-2018 pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych ds. Polonii i Polaków za granicą.
Nad Polonią pieczę od 1989 r. sprawuje Senat, jednak w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł. Od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządza Senat.
Kresy24.pl za dzieje.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!