2 miliony 200 tys. euro zostały wydane na Białorusi w 2019 roku na realizację ponad 20 projektów w ramach programu „Polska Pomoc”. Ale to nie wszystko, 4 grudnia ambasada polska w Mińsku i departament działalności humanitarnej przy administracji prezydenta Białorusi podpisały porozumienie, dzięki któremu współpraca będzie kontynuowana.
„Współpraca dwustronna jest integralną częścią polityki zagranicznej naszego państwa. – Białoruś jest jednym z priorytetowych krajów polskiego programu MSZ RP. W 2019 r. zrealizowano tutaj 20 projektów o wartości ponad 2 mln euro” – powiedział podczas uroczystości Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP na Białorusi Artur Michalski, jego słowa cytują białoruskie media.
Polski dyplomata zaznaczył, że projekty skierowane są przede wszystkim na integrację społeczną osób niepełnosprawnych i o szczególnych potrzebach w zakresie rozwoju fizycznego, a także lokalny rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz ekologię.
W rozmowie z Polskim Radiem ambasador podkreślił, że polskie projekty pomocowe przynoszą konkretne rezultaty na Białorusi. – Tworzą się bardzo bliskie związki między Polakami i Białorusinami oraz między konkretnymi lokalnymi społecznościami. Na Białorusi tworzy się spore środowisko, które wiąże zmiany życia na lepsze we współpracy z Polską.
Z kolei dyrektor departamentu humanitarnego Biura Prezydenta Republiki Białorusi Walerij Skakun wyraził uznanie dla znaczącego wkładu w rozwój stosunków dwustronnych między naszymi krajami i zauważył, że Polska jest szóstym krajem na liście partnerów polityki zagranicznej Białorusi i piątym wśród inwestorów.
Jak powiedziała w rozmowie z białoruskimi mediami koordynatorka programów ONZ na Białorusi Joanna Kazana-Wiśniewska, współpraca między Białorusią a Polską ma ogromne znaczenie dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Zwróciła także uwagę na fakt, że Białoruś zajmuje 23 miejsce w globalnym indeksie zrównoważonego rozwoju. Kazana – Wiśniewska podkreśliła, że chociaż Białoruś wykazuje dobre wyniki w różnych dziedzinach społecznych, ważna jest także międzynarodowa pomoc techniczna, w tym z Unii Europejskiej.
Ambasada RP w Mińsku realizuje projekty pomocowe z takimi partnerami jak Caritas i agendami humanitarnymi ONZ na Białorusi.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!