Data posiedzenia Najwyższej Rady Państwa Związkowego Białorusi i Rosji nie została jeszcze ustalona, zależy to od woli prezydentów i stopnia przygotowania tzw. „map drogowych” regulujących kolejne kroki na drodze integracji obu krajów – powiedział sekretarz stanu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi (PZRiB) Grigorij Rapota w wywiadzie dla agencji BelTA.
Czy oznacza to, że zapowiadana od miesięcy na 8 grudnia uroczysta sesja Rady, na której Mińsk i Moskwa planowały podpisać plan działania na rzecz pogłębienia integracji w ramach PZRiB nie odbędzie się?.
„Uważam, że do pewnego stopnia termin posiedzenia Najwyższej Rady Państwa Związkowego będzie zależał od stopnia, w jakim zostaną opracowane mapy drogowe. Kiedy to się stanie (posiedzenie Rady Najwyższej ), nie mogę powiedzieć, nie mam danych” – dodał.
Sekretarz stanu zauważył, że porządek dzienny spotkania został zasadniczo ustalony; „Jesteśmy gotowi na każdą decyzję” – podkreślił Rapota.
Premier Białorusi Siergiej Rumas 19 listopada po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Dmitrijem Miedwiediewem powiedział, że strony uzgodniły 21 z 31 „map drogowych”. Wyjaśnił, że jeśli do 8 grudnia zespoły pracujące nad synchronizacją działań integracyjnych nie uda się dopracować wrażliwych tematów, przede wszystkim tych dotyczących rynku ropy i gazu, zajmą się nimi prezydenci. Ci zdecydują co dalej.
Z kolei Aleksander Łukaszenka powiedział 17 listopada, że integracyjne mapy drogowe z Rosją nie zostaną podpisane bez rozwiązania kluczowych problemów rozliczeń za ropę i gaz oraz dostaw surowców .
Tymczasem słyszymy, że od stycznia 2020 r. Moskwa może wprowadzić podwyżkę ceny gazu dla Białorusi.
Białoruś płaci 127 dolarów za 1 tys. m3 gazu. Jest to cena niższa od rynkowej, ale wyższa od rosyjskiej ceny wewnętrznej. Według Mińska cena surowca powinna odzwierciedlać bliskie relacje i fakt istnienia Państwa Związkowego. Aleksander Łukaszenka powtarza, że podniesienie cen gazu przez Moskwę stawia pod znakiem zapytania ideały integracji dwóch państw, i domaga się „równych warunków dla podmiotów gospodarczych w obu krajach”.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!