Wydawnictwo Bellona oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie serdecznie zapraszają na otwarte spotkanie pt. „Żołnierze podziemia antykomunistycznego – rzeczywistość i mit”, które odbędzie się na Targach Książki Historycznej: w piątek 29 listopada, o godz. 13.45 w Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
W Polsce Ludowej uważano ich za największych wrogów reżimu komunistycznego i nazywano „bandytami”, „reakcjonistami” czy „faszystami”. Dziś najczęściej określa się ich mianem „Żołnierzy Wyklętych” lub „Niezłomnych”. Partyzanci podziemia niepodległościowego z lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w ostatnich latach stali się bohaterami zbiorowej wyobraźni Polaków. Ich walka doczekała się uznania i upamiętnienia. Jest też wyraźnie mitologizowana.
Mariusz Mazur proponuje nowe spojrzenie na powojenną partyzantkę – od strony mentalności i psychiki jej uczestników. Tworzy ich portret zbiorowy i odpowiada na ważne pytania: jak trafili w szeregi podziemia; jakimi wartościami się kierowali, prowadząc walkę; jak reagowali w zderzeniu ze śmiercią, poczuciem ciągłego zagrożenia, koniecznością przetrwania w coraz trudniejszych warunkach? Zdaniem recenzenta, historyka Marcina Zaremby: „Jest to „historia rozumiejąca”: motywy, postawy, zachowania, a nie oskarżenia czy – druga skrajność – apologetyczna.
Wystąpią:
prof. Andrzej Paczkowski, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN
dr hab. Mariusz Mazur, historyk z UMCS, autor świeżo wydanej książki „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy. Aspekty mentalno-psychologiczne”.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!