– Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Słowa te padły podczas seminarium „Rola kobiet w polityce” w siedzibie Senatu w Warszawie zorganizowanego w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja, z udziałem również m.in. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.
Pierwsza z wystaw towarzyszących seminarium, „50 Women of Georgia”, udostępniona przez ambasadę Gruzji, prezentuje sylwetki 50 znanych i znaczących kobiet z tego kraju: lokalnych działaczek społecznych, pisarek, poetek, aktorek, malarek i rzeźbiarek, tłumaczek i alpinistek. – To wystawa niezwykle istotna, bo ukazuje kobiety ważne dla Gruzji, które przyczyniły się do jej rozwoju w wielu dziedzinach życia na przełomie XIX i XX w. Zrobiły bardzo dużo dla odzyskania niepodległości przez nasz kraj w 1918 r. Ponownie musiały walczyć o jego suwerenność po aneksji przez ZSRR w 1921 r. To były wspaniałe kobiety, Europejki, które wtedy udowadniały miejsce naszej ojczyzny w wielkiej rodzinie europejskiej i dziś nadal to robią – powiedziała prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.
Wystawa „Senatorki drugiej Rzeczypospolitej”, przygotowana przez Kancelarię Senatu, ukazuje sylwetki 19 kobiet, które zasiadały w Senacie II RP. Więcej na temat seminarium i wszystkich towarzyszących wystaw tutaj.
– Nie uznajemy tzw. „wyborów parlamentarnych” przeprowadzonych 9 czerwca 2019 roku w regionie Cchinwali i Osetii Południowej oraz „wyborów prezydenckich” 25 sierpnia w regionie Abchazji – powiedziała wicemarszałek Senatu Maria Koc. – Polska wraz z czternastoma innymi państwami uznała za nielegalne tzw. „wybory prezydenckie” przeprowadzone 25 sierpnia na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji.
Marszałek Stanisław Karczewski w swoim wystąpieniu nawiązał do niedzielnych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej odpowiadając na zarzuty „izolacji Rosji” przez Polskę. – Nie izolujemy Rosji, Rosja izoluje się sama – mówił marszałek Senatu.
Jak dodał, Polska jest „otwarta na współpracę ze wszystkimi, tylko współpraca musi być budowana na wzajemnym szacunku”.
Oprac. MaH, senat.gov.pl, polskieradio.pl
fot. Senat RP, CC BY-SA 3.0 pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!