Podczas dzisiejszego posiedzenia Sąd Apelacyjny w Amsterdamie poinformował, że ostateczną decyzję w sprawie eksponatów z wystawy „Krym – złota wyspa na Morzu Czarnym”, nazywaną potocznie „złotem scytyjskim”, którą eksponowano w amsterdamskim Muzeum Allarda Piersona przed rosyjską okupacją Krymu, podejmie za 6 do 9 miesięcy.
Sąd Apelacyjny zwrócił się stron o dodatkowe informacje na temat własności eksponatów. Muzeum Allarda Piersona ma prawo do przechowywania eksponatów, dopóki sprawa nie zostanie ostatecznie rozstrzygnięta na drodze sądowej.
„Strony otrzymały dwa miesiące na dostarczenie wymaganych informacji. Później sąd rozpatrzy sprawę. Ostatecznej decyzji można się spodziewać w ciągu 6-9 miesięcy” – czytamy w oświadczeniu sądu.
Przypomnijmy, 14 grudnia 2016 r. Sąd Okręgowy w Amsterdamie orzekł, że kolekcja „scytyjskiego złota” powinna zostać zwrócona na Ukrainę, a nie na okupowany przez Rosję Krym. Przedmiotem sporu jest zbiór 565 obiektów muzealnych wypożyczonych przez Centralne Muzeum Taurydy, Rezerwat Historyczno-Kulturalny w Kerczu, Rezerwat Narodowy „Chersones Turydzki” oraz Rezerwat Historyczno-Kulturalny w Bakczysaraju, które zostały zaprezentowane w Muzeum Allarda Piersona 6 lutego 2014 r. w ramach wystawy „Krym – złota wyspa na Morzu Czarnym”. Po okupacji Krymu przez Rosję strona holenderska odmówiła zwrotu eksponatów krymskim muzeom krymskim, powołując się na fakt, że zostały one wypożyczone z Ukrainy.
Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej nalega na przekazanie kolekcji „scytyjskiego złota” na własność Rosji. Z kolei Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów uznało wszystkie eksponaty za własność państwową Ukrainy.
Opr. TB, https://www.rechtspraak.nl/
fot. https://censor.net.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!