Pod koniec maja mieszkańcy wsi Brody, Diedowka i robotnicy białoruskiej części Puszczy Białowieskiej natrafili na ślady niedźwiedzia brunatnego, podaje służba prasowa Parku Narodowego.
Pierwsze ślady „miszki” pojawiły się w południowo-wschodniej części lasu.
– Ślady znaleziono również na granicy Puszczy Białowieskiej i terenów należących do towarzystwa myśliwych i rybaków w okolicach Prużan. Niedźwiedź kroczył brzegiem rzeki Leśna Lewa, a także drogą, poinformowała służba prasowa.
Populacje niedźwiedzi w Puszczy Białowieskiej skutecznie wyeliminował człowiek, ostatni osobnik został odstrzelony w 1878 r. podczas królewskich polowań.
W XIX wieku istniały bardzo duże tradycje polowania. Władający terenami Puszczy Białowieskiej monarchowie zamienili ją w istne łowisko dziczyzny, konkurując jednocześnie z niedźwiedziem, który również polował na zwierzęta. Wówczas uznano, że przeciwnika należy wyeliminować, wiec misie zaczęto skutecznie tępić.
W latach 30. ubiegłego wieku podjęto próby osiedlenia niedźwiedzi w Puszczy Białowieskiej, zakończyły się jednak porażką.
Później próbowano przesiedlenie niedźwiedzi z ogrodów zoologicznych, ale nie zapuściły korzeni w Puszczy. I dopiero w 2003 r. Pojedynczy „kosołapy” przywędrował do lasu i został zarejestrowany przez Ministerstwo Leśnictwa.
W 2013 roku naukowcy z Białoruskiej Akademii Nauk przystąpili do procesu odnowienia populacji niedźwiedzia brunatnego w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. W jego ramach do ostatniego nizinnego lasu naturalnego miało trafić około 50 drapieżników, najprawdopodobniej z Rosji.
Aby projekt w ogóle mógł ruszyć, trzeba było uzyskać zgodę ponad mieszkańców okolicznych wiosek. Takie są wymogi formalne. Etap konsultacji społecznych zakończył się sukcesem. 78% pracowników parku i 84 % mieszkańców oświadczyło, że z radością powitają niedźwiedzi u siebie.
Czy ślady wskazujące na obecność misia oznaczają, że projekt reintrodukcji zwierzęcia w Puszczy Białowieskiej się rozpoczął? Nie wiemy, ale pozostaje mieć nadzieję, że niedźwiedź zadomowi się i już pozostanie w puszczy.
Niedźwiedź brunatny (URSUS ARCTOS Linnaeus) ma status gatunku chronionego i jest wymieniony w Czerwonej Księdze Republiki Białorusi.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!