Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Wydawnictwem Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm komiksom historycznym: „Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej” i „Epopeja Legionowa”:
Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej
Sławomir Zajączkowski, Krzysztof Wyrzykowski
Komiks ukazuje losy 5. Dywizji Syberyjskiej – jednej z zapomnianych polskich jednostek tworzonych masowo w latach 1914–1920 na terenie Imperium Rosyjskiego. Formacja ta składała się z ochotników z bardzo różnych środowisk: żołnierzy byłej armii rosyjskiej, jeńców z armii austro-węgierskiej, niemieckiej, potomków zesłańców, rzuconych w wir okrutnej wojny domowej rozpętanej przez bolszewików. Mimo ekstremalnie trudnych warunków syberyjskiej zimy potrafili oni do końca zachować bohaterską postawę, z poświęceniem walcząc z przeważającymi siłami wroga.
Epopeja Legionowa
Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski
Komiks „Epopeja Legionowa” jest skierowanym do dzieci i młodzieży wydawnictwem mającym na celu promowanie wiedzy związanej z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Czytelnicy znajdą w Epopei Legionowej” wciągającą intrygę, niepodległościowe treści historyczne i atrakcyjną dla siebie warstwę wizualną. Dzięki połączeniu komiksowego medium z poruszającą fabułą, w którą umiejętnie wpleciono wiadomości historyczne, „Epopeja Legionowa” jest w stanie zainteresować dziejami Polski grupę wiekową zwykle z trudem przyswajającą tego typu wiedzę.
Wydawnictwo swoją formatem i sposobami przedstawiania treści nawiązuje do klasyki polskiego komiksu: przedwojennych książeczek duetu Kornel Makuszyński – Marian Walentynowicz („Przygody Koziołka Matołka”); serii komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz prac Tadeusza Baranowskiego i Janusza Christy. Te odniesienia do klasyki, na której wychowali się rodzice i dziadkowie najmłodszych czytelników, poszerza grupę odbiorców o kolejne pokolenia, dla których tego typu wydawnictwa są sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.
„Epopeja Legionowa” pokazuje historię bohaterów, w których losach splotły się dzieje Kresów i polskiej walki o Niepodległość. Główna intryga, stanowiąca jednocześnie oś akcji, rozgrywa się w 1949 roku, kiedy w szkolnej bibliotece pojawia się komunistyczny cenzor. Ma on skonfiskować książki nieodpowiadające nowej władzy. Do cenzorskiego worka zostają wrzucone wydawnictwa oskarżone o burżuazyjną estetykę, idealizację sanacji i nadmiar mistyki. Dwóm książkom udaję się uciec, to przedwojenna encyklopedia i „Winnetou” Karola Maya. Ożywione próbują wydostać się z budynku szkoły. Podczas pełnej napięcia ucieczki encyklopedia wspomina bohaterów polskiej drogi do niepodległości: Stefana Pogonowskiego, Lucjana Żeligowskiego, Meriana Caldwella Coopera, Władysława Prażmowskiego i jego siódemkę Beliny, Janusza Głuchowskiego, Ludwika Skrzyńskiego, Leopolda Lisa-Kulę oraz Edwarda Rydza-Śmigłego. Omówieniom kolejnych bohaterów towarzyszą graficzne retrospekcje ich dokonań. Cała historia odwołuje sie do dziecięcej wyobraźni, z humorem i wyczuciem prezentując epizody z dziejów polskiej walki o niepodległość.
Autorem ilustracji „Epopei Legionowej” jest Tomasz Niewiadomski, twórca takich komiksów jak m.in. „Ratman” i „Nerwolwer”, którego praca znalazła się w antologii „Powstanie ‘44”. Scenariusz napisał Grzegorz Janusz autor tekstu m.in. rysowanej przez Krzysztofa Gawronkiewicza serii „Przebiegłe dochodzenia Ottona i Watsona” („Esencja” i „Romantyzm”). W 2010 roku komiksem „Traf” Janusz wygrał razem z Ernesto Gonzalesem IV edycję organizowanego przez Muzeum Powstania konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.
Pytanie konkursowe dla Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej:
Proszę określić co stało się od sierpnia 1918 roku najważniejszym zadaniem dla Korpusu Czechosłowackiego, w co została zaangażowania 5. Dywizja Syberyjska?
Pytania konkursowe dla Epopeja Legionowa:
Który z przedwojennych tytułów książkowych (wydany przez „defensywę”) był zaciekle tropiony w bibliotekach za czasów PRL?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 8 lutego 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Pochód zimowy lub Epopeja Legionowa).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po pięć egzemplarzy obu komiksów.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej.
1 komentarz
Feliks Koperski
8 lutego 2019 o 18:08Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze komiksów „Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej” oraz „Epopeja Legionowa”:
Pytanie konkursowe dla Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej:
Proszę określić co stało się od sierpnia 1918 roku najważniejszym zadaniem dla Korpusu Czechosłowackiego, w co została zaangażowania 5. Dywizja Syberyjska?
Legion Czechosłowacki wraz z rosyjską Armią Ludową (oddział „biały”) zdobył 7 sierpnia 1918 Kazań, a w nim rezerwy złota Banku Rosji, przejęte przez Komucz. I to stało się lejtmotywem działań gen. Jana Syrový’ego.
Pytania konkursowe dla Epopeja Legionowa:
Który z przedwojennych tytułów książkowych (wydany przez „defensywę”) był zaciekle tropiony w bibliotekach za czasów PRL?
Była to książka Jana Alfreda Reguły [Jana Muetzenmachera] „Historia Komunistycznej Partii Polski w świetle faktów i dokumentów”.
Laureatami konkursu „Pochód zimowy 1918–1920. Epopeja 5. Dywizji Syberyjskiej” zostali:
Krzysztof G.
Aleksandra Z.
Józef Sz.
Laureatami konkursu „Epopeja Legionowa” zostali:
Karol M.
Adrianna H.
Marceli D.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.