Ostateczne wznowienie tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń przez Białoruś będzie możliwie dopiero pod koniec lipca, poinformował we wtorek szef białoruskiego koncernu Biełnieftechim. Dodał, że w maju dostawy będą na poziomie niższym niż 7%.
„Niestety, na terytorium Białorusi ciągle pozostaje duża ilość ropy, która nie spełnia norm dotyczących chlorków organicznych. Jest to ok. 1,2 mln ton, co jest przeszkodą zarówno dla pełnej produkcji naszych rafinerii, jak i dla tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń” – powiedział dyrektor Biełnieftechima Andriej Rybakow, cytowany przez agencję BelTA.
Szef koncernu podkreślił, że taki stan rzeczy ma wpływ na obciążenie pracą rafinerii ropy naftowej (na przykład obciążenie Naftanu wynosi tylko 65%) i tranzyt rurociągiem Przyjaźń. W jego opinii potrzebne są dwa miesiące, aby zastąpić olej niskiej jakości czystym, ale są też możliwości, aby ten proces przyspieszyć. Szczegóły dotyczące wielkość dostaw rosyjskiej ropy na Białoruś, zostaną one omówione na początku czerwca.
Wczoraj premier Białorusi Siergiej Rumas przyznał, że Białoruś potrzebuje jeszcze miesiąca, by ostatecznie określić skalę strat spowodowanych przez zanieczyszczoną ropę.
Z kolei wicepremier Rosji Dmitrij Kozak powiedział we wtorek, że nie udało się wciąż wypracować porozumienia z Polską w sprawie sposobu opróżnienia rurociągu z zanieczyszczoną ropą, która trafiła do Polski.
„Rosja negocjuje z Warszawą warunki i metody oczyszczenia rurociągu, ale w tych negocjacjach, jest dużo zagwozdek”.
21 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że trwają „bardzo trudne, bardzo twarde negocjacje z Rosją, z firmami rosyjskimi”.
Z powodu przerwania dostaw rosyjskiej ropy Polska musiała sięgnąć po rezerwy strategiczne tego surowca.
Strona białoruska utrzymuje, że od 19 kwietnia, kiedy wykryto, że rurociągiem Przyjaźń tłoczona jest zanieczyszczona ropa, na Białoruś, do Polski i na Ukrainę wpłynęło nawet 5 mln ton wadliwego surowca.
Gazeta „Wiedomosti” szacuje, że w rurociągu na terenie Polski pozostaje około 400 tys. ton zanieczyszczonej ropy.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!