Jelena Czyżowa, rosyjska pisarka, która jest laureatką nagrody Bookera, na łamach szwajcarskiej gazety „Neue Zürcher Zeitung” napisała, że sowiecki przywódca Józef Stalin przyczynił się do realizacji planów przywódcy III Rzeszy Adolfa Hitlera, który chciał zniszczyć podczas II wojny światowej Leningrad i zagłodzić jego mieszkańców
Według niej Stalin nienawidził Leningradu, bo mieszkali w nim ludzie potrafiący niezależnie myśleć.
Rzeczywiście, np. w Leningradzie mieszkało wielu przedstawicieli rosyjskiej inteligencji, nie przez przypadek mieszkańców tego miasta szczególnie dotknęły mordercze represje w czasach Wielkiego Terroru w latach 30. (w tym, co warto przypomnieć, wobec mieszkających licznie w Leningradzie Polaków, w ramach operacji antypolskiej NKWD)
Autorka pisze, że nie da się inaczej wytłumaczyć tego, że podczas blokady Leningradu pociągi z bronią z fabryk leningradzkich szły w głąb ZSRS, a Stalin i jego współpracownicy tą drogą „nie zorganizowali nawet minimalnych dostaw żywności do miasta”.
Z historii wiadomo, że zaopatrzenie dla miasta zapewnianą zimą przez jezioro Ładoga.
W oficjalnej historiografii sowieckiej i potem rosyjskiej blokada Leningradu (1941-44) to tragiczna, lecz bohaterska karta historii tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Petersburg (Leningrad) ma oficjalny tytuł Miasta-Bohatera. Sławi się wysiłek zwykłych ludzi oraz przedstawicieli władz, służb specjalnych i wojska, którzy robili wszystko, by odeprzeć niemiecki atak i się nie poddać. Tymczasem, według znanego amerykańskiego historyka Europy Środkowej i Wschodniej Timothy Snydera Hitler nie planował nawet zdobywać Leningradu, w jego planach wszystkie sowieckie miasta miały być zniszczone, a jego mieszkańcy umrzeć śmiercią głodową. Plan ten, jak pisał Snyder w „Skrwawionych ziemiach”, z powodów praktycznych nie został zrealizowany wobec większości miast na terytoriach zajętych przez Niemców, ale akurat wobec Leningradu był wprowadzany w życie.
Trudno oszacować liczbę ofiar, historycy podają liczbę od kilkuset tysięcy do 1,5 mln mieszkańców miasta zmarłych w wyniku głodu, działań wojennych, chorób.
Oprac. MaH, tellerreport.com
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!