Sąd w Mińsku ukarał we wtorek grzywną w wysokości 50 jednostek bazowych (równowartość ok. 2,5 tys. złotych) działacza Białoruskiej Partii Socjaldemokratycznej „Narodnaja Hramada” Walentyna Trockiego za plakat, który trzymał w rękach w czasie modlitwy w intencji Kuropat, która odbywała się pod cerkwią na Placu Wolności w Mińsku 21 kwietnia.
Jak informuje Radio Svaboda, powołując się na agencję BelaPAN, Trocki został ukarany grzywną za plakat z wizerunkiem krzyża i cytatem z wiersza Uładzimira Nieklajeua: „Czy myślisz o tym? To Kuropaty”. Mężczyzna nie wznosił żadnych haseł, okrzyków, stał z rękami wzniesionymi trzymając plakat rozmiarów A3!
Ustawa „O wydarzeniach masowych” nie reguluje działalności religijnej, do której odnoszą się przecież spotkania modlitewne, zaś ustawa „O wolności sumienia i organizacjach religijnych” zabrania przeszkadzania w obrzędach religijnych prowadzonych zarówno w obiektach kultu religijnego, jak i na przylegających do nich terytoriach, a także w miejscach pielgrzymowania lub na cmentarzach.
Niemniej jednak modlitwa za Kuropaty została uznana za akcję masową – za „nielegalną modlitwę” na 15 dni aresztu został skazany lider „Narodnej Hramady” Mikoła Statkiewicz, został uznany za jej organizatora.
Przypomnijmy, 4 kwietnia na Kuropatach rozpoczęła się akcja usuwania krzyży. Tego dnia koparki wyciągnęły 70 stojących na uroczysku drewnianych krzyży, 13 kwietnia – wywieziono wszystkie metalowe krzyże stojące wzdłuż linii lasu, zainstalowane przez zwykłych Białorusinów, dla uczczenia tysięcy ludzi, pomordowanych przez NKWD i spoczywających w bezimiennych dołach na Kuropatach.
4 kwietnia na wieść o profanacji, jaka się tam dokonała, Białorusini zorganizowali drogę krzyżową. Od tego dnia w różnych miastach Białorusi organizowane są modlitwy za Kuropaty. Ludzie modlą się, by prawda o tym miejscu ujrzała wreszcie światło dzienne, stała się powszechna, a ofiary zostały godnie upamiętnione.
Aleksander Łukaszenka powiedział w 2015 roku, że nie wiadomo, kto zabijał na Kuropatach – bolszewicy czy niemieccy naziści.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!