W dniach 27 – 31 marca 2019 odbył się II etap Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi. Pierwszy egzamin w ramach komisji kijowsko – żytomierskiej odbył się 27 marca w Odessie w Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza, kolejne odbyły we Lwowie w Szkole nr 10 im. Marii Magdaleny, w Chmielnickim na Uniwersytecie we Chmielnickim, w Kijowie w Muzeum Łesi Ukrainki, w Żytomierzu w Domu Polskim, ostatni w Instytucie Historii i na Uniwersytecie w Białymstoku
Do egzaminu przystąpiło 75 najlepszych uczniów, którzy musieli zaprezentować przygotowaną przez siebie pracę pisemną oraz odpowiedzieć na pytania z historii Polski oraz na pytania do wybranej lektury. Uczestnicy II etapu odpowiadali przed komisją złożoną z członków Komitetu Głównego Olimpiady – profesorów Polskiego Towarzystwa Historycznego, reprezentujących polskie państwowe uczelnie wyższe: Uniwersytet Marii Cuire-Skłodowskiej, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Białostocki oraz przedstawicieli Fundacji Wolność i Demokracja. W Kijowie egzaminom przyglądał się Ambasador RP na Ukrainie Pan Bartosz Cichocki, natomiast w Komisji w Żytomierzu zasiadła Wicekonsul RP w Winnicy Pani Konsul Magda Arsenicz z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.
Do III etapu finałowego Olimpiady Historii Polski na Ukrainie i Białorusi zakwalifikowanych zostało 21 uczestników:
- Danuta Grabowska, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku
- Danuta Stefanko, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku
- Edward Jakubowicz, uczeń Ryszarda Vincenca ze Szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny
- Helena Kurnicka, uczeń Ryszarda Vincenca ze Szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny
- Kamila Sosnowska, uczeń Ryszarda Vincenca ze Szkoły nr 10 im. Marii Magdaleny
- Anna Gliwińska, uczennica Tetiany Sosun w KOC im. J. Olszeńskiego w Połonnym
- Iwan Hajdow, uczeń Pani Julii Sierkowej z Polskiej Szkoły Sobotniej przy ZNP
- Władysława Hedz, uczeń Pani Tetiany Sosun z Płonnego KOC im. J. Olszeńskiego w Połonnym
- Maksym Marczenko, uczeń Pana Anatolija Sierkowa z Polskiej Szkoły Sobotniej przy ZNP
- Świętosław Żdaniuk, uczeń Ośrodka Kultury i Tradycji Polskich w Żytomierzu
- Alina Pałamarczuk, uczennica Pani Julii Kułyk w Związku Polaków “Jedność” z Żmerynki
- Włodzimierz Didkowski, uczeń Pani Natalii Szumlańskiej w Żytomierskim Polskim Centrum Oświaty i Nauki.
- Illa Buszmielow, uczeń Pani Marii Kozyrskiej Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” z Winnicy
- Andrzej Krasnowski uczeń Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie
- Andrzej Basiuk uczeń Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie „Dom Polski” w Kijowie
- Paweł Ladońko uczeń Związku Polaków na Ukrainie
- Daria Czudnowska uczeń Związku Polaków na Ukrainie
- Katarzyna Szmorgun uczeń Związku Miłośników Kultury Polskiej na Połtawszczyźnie
- Agłaja Zubryczewa uczeń Stowarzyszenia Polaków „Polonia” im. K. Szymanowskiego w Kropiwnickim
- Katarzyna Woznyczka uczeń Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie
- Ksenia Żywalewska uczennica Polskiej Szkoły Społecznej króla Stefana Batorego
Wszystkim uczestnikom II etapu Olimpiady serdecznie gratulujemy wysokiego poziomu znajomości historii Polski, a osobom zakwalifikowanym do III etapu życzymy dalszych sukcesów.
Nagrodą główną dla laureatów Olimpiady Historii Polski 2018/19 będą indeksy Uniwersytetu Jagiellońskiego, UMCS w Lublinie, Uniwersytetu Opolskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dodatkowo dla uczestników III etapu przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym kilkudniowy pobyt w Polsce.
Olimpiada Historii Polski na Ukrainie i Białorusi to inicjatywa powołana przez Fundację Wolność i Demokrację oraz Polskie Towarzystwo Historyczne. Projekt skierowany jest do polskiej młodzieży szkolnej (od 15 do 17 roku życia) zamieszkałej i uczącej się za granicą Polski. Udział w Olimpiadzie jest nie tylko okazją do rozwijania zainteresowań historycznych oraz pogłębiania wiedzy i umiejętności z zakresu historii Polski, ale przede wszystkim do lepszego poznania historii Polski jak również kształtowania i umacniania świadomości historycznej młodzieży, a poprzez to wspieranie polskiej tożsamości w kraju zamieszkania.
Olimpiada Historii Polski na Wschodzie organizowana jest zgodnie z polskimi aktami prawnymi, w tym z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425 z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. 2002 nr 13 poz. 125 z późniejszymi zmianami).
Komitet Główny Olimpiady Historii Polski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!