Uroczystości z okazji 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena odbyły się w minioną sobotę w miejscu urodzin artysty, w Wasiliszkach Starych, niegdyś na wschodnich terenach przedwojennej Polski, dziś na terytorium Białorusi.
Każdego roku z okazji rocznicy urodzin legendarnego artysty na jego małej ojczyźnie organizowane są imprezy upamiętniające Czesława Niemena.
16 lutego 1939 roku na świat przyszedł Czesław Juliusz Wydrzycki. Dziś to nazwisko mało kto kojarzy, bo artysta znany jest z artystycznego pseudonimu. Jego rodzicami byli Anna z domu Markiewicz i Antoni Wydrzycki, rzemieślnik parający się m.in. naprawą zegarów i strojeniem fortepianów. Zdolności muzyczne małego Czesia wykorzystywano w szkole podstawowej i kościelnym chórze. W latach 1953–54 uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie, gdzie śpiewał i grał na harmonii w szkolnym zespole, z którym koncertował i w innych miejscowościach. W tym czasie grał również na organach kościelnych. Często opuszczał zajęcia i wymykał się nad Niemen, nad którym uwielbiał przesiadywać. Niestety dyrekcja szkoły nie podzielała jego fascynacji malowniczą rzeką i za nadmierną absencję został relegowany. W 1958 roku, w ramach ostatniej fali repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich, został przesiedlony do Polski i rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku.
… Od rana 16 lutego 2019 w domu Wydrzyckich, gdzie od 2010 roku działa klub-muzeum rodaka, było tłoczno. Kierownik muzeum Włodzimierz Sieniuta zawsze z radością i nieskrywaną przyjemnością opowiada historię dzieciństwa i młodości idola kilku pokoleń. O jego pierwszej miłości, o tym dlaczego wówczas, gdy już osiągnął światową sławę, zapraszał kolegów z rodzinnej wioski na koncerty, a w przerwach między wycieczkami jeździł taksówką do małej ojczyzny. I o tym, że stworzone w 2010 roku muzeum stało się centrum przyciągającym miłośników Niemena, którego utwory nazywane są „głosem pokolenia”, a pieśń „Dziwny jest ten świat” wciąż na wskroś przeszywa serca ludzi.
Nawiasem mówiąc, ważne dla wielu miejsce w małej wiosce na Grodzieńszczyźnie, gdzie Czesław mieszkał dziewiętnaście lat, w ubiegłym roku odwiedziło ponad siedem tysięcy fanów twórczości Czesława Niemena z całego świata.
W kościele świętych apostołów Piotra i Pawła mieszkańcy modlili się w sobotę za spokój duszy Czesława Wydrzyckiego, a dzieci ze szkoły w Wasiliszkach przygotowały akademię pt: „Niegasnąca gwiazda – Czesław Niemen”.
Następnie uroczystości przeniesiono do Szczuczyna – miasteczka powiatowego, do Centrum kultury i sztuki ludowej, gdzie wspominano, dzielono się wrażeniami, słuchano utworów gwiazdy w wykonaniu utalentowanych rodaków.
Jak pisze gazeta „Grodzieńska Prauda”, o znaczeniu „geniusza miejsca” dla Ziemi Szczuczyńskiej i jego wkładzie w światowe dziedzictwo kultury, mówili min. zastępca przewodniczącego tamtejszego komitetu wykonawczego Elena Pasiuta, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Białoruś Artur Мichalski, przewodniczący podporządkowanemu władzom w Mińsku Związku Polaków na Białorusi -Mieczysław Łysy, rzecznik polskiego centrum kultury w Moskwie Andrzej Szablewski, zasłużony trener Republiki Białoruś Wiktor Мuchlado, kierownik klubu -muzeum Czesława Niemena w miejscowości Stare Wasiliszki Włodzimierz Sieniuta.
Niezwykłe znalezisko w rodzinnym domu Czesława Niemena na Grodzieńszczyźnie
Kresy24.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!