Delegacja Białorusi składa wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu. Jest to rewizyta, po wizycie Stanisława Karczewskiego w 2016 roku w Mińsku.
Według oficjalnego komunikatu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Michaił Miasnikowicz rozmawiali o współpracy, o dalszym rozwoju dialogu i rozwiązywaniu spornych kwestii w relacjach polsko-białoruskich. I tak, podczas spotkania rozmawiano m.in. o przyszłości Związku Polaków na Białorusi i sprawach oświaty dla polskiej mniejszości.
„Marszałek Senatu dziękował przewodniczącemu za „otwartość i dobre rozmowy”. Wyraził przekonanie, że przyczynią się one do nowego otwarcia. Zaznaczył, że polski rząd i polskie władze otwarte są na współpracę z Białorusią. Podkreślił, że Polskę i Białoruś łączy historia, ale także mniejszości narodowe. W ocenie marszałka dalszy dialog z władzami Białorusi przyczyni się do tego, że „Polacy zamieszkali na Białorusi i Białorusini żyjący w Polsce będą czuli się u siebie”. Marszałek wyraził nadzieję, że dalsze rozmowy i współpraca doprowadzi do tego, że obszar geograficzny, na którym położona jest Polska i Białoruś, a który był zawsze terenem ścierania się wpływów wielkich mocarstw stanie się obszarem pokoju i współpracy.” – czytamy dalej w komunikacie Senatu RP.
Przewodniczący Miasnikowicz podziękował marszałkowi za zorganizowanie wizyty na tak wysokim szczeblu. Podkreślił, że na Białorusi trwają prace nad wprowadzeniem w życie rekomendacji dla rozwoju stosunków polsko-białoruskich ustalonych w trakcie poprzedniej wizyty marszałka Senatu na Białorusi. Wyraził przekonanie, że jego wizyta i rozmowy w Polsce przyczynią się do wyznaczenia mapy drogowej do nowego otwarcia między obu państwami. Zdaniem M. Miasnikowicza należy myśleć o przyszłości.
Wizyta białoruskiej delegacji, która rozpoczęła się 11 lutego w Warszawie zakończy się w czwartek Białymstoku. W trakcie wizyty delegację przyjął m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i wicemarszałek Ryszard Terlecki oraz minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Więcej na ten temat tutaj.
Oprac. MaH, senat.gov.pl
fot. M. Józefaciuk, senat.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!