W czwartek w Sejmie Litwy dowódca polskich Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (KASP) płk. Dainius Pašvenskas podpisali plan współpracy na rok 2019. Żołnierze obu krajów planują wspólne szkolenia i ćwiczenia. W Wilnie Polacy biorą także udział w obchodach 28-lecia KASP.
„Bardzo nas cieszy, że przed dwoma laty w Polsce powstały Wojska Obrony Terytorialnej, ponieważ zależy nam na partnerstwie z sąsiadami. Taką współpracę dawno rozwijamy z Łotwą i Estonią, w Polsce zaś wcześniej nie było tego rodzaju jednostek. Obecnie jako siły ochotnicze mamy wyjątkową okazję, aby poznać się wzajemnie, wymienić wizytami, omówić możliwości współpracy. Już teraz widzimy, co nas łączy – to zagrożenia w regionie i nasza wspólna granica” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami dowódca KASP płk. Dainius Pašvenskas.
Jak dodał, obecnie trwają rozmowy na temat możliwych wspólnych ćwiczeń dotyczących przekraczania granicy w jedną i w drugą stronę. Mimo że oba kraje znajdują się w strefie Schengen, przemieszczanie się żołnierzy jest objęte pewnymi ograniczeniami.
„Powinniśmy też być gotowi do wsparcia sojuszników z NATO, a w szczególności ze Stanów Zjednoczonych, w razie potrzeby wspomóc ich szybkie przybycie do krajów bałtyckich czy po prostu przemieszczanie się, dlatego Polska jako partner jest dla nas bardzo ważna” – podkreślił Pašvenskas.
Pułkownik przypomniał, że współpraca wojskowa Polski i Litwy trwa od wielu lat. „Polska pierwsza weszła do NATO, my jako były kraj związku sowieckiego potrzebowaliśmy więcej czasu, potrzebowaliśmy porady i pomocy. Otrzymaliśmy wówczas od Polski wiele pożytecznych rad, jak kształtować wojsko, czym są wymagania Sojuszu. Wówczas zawiązaliśmy wieloletnie relacje” – mówił płk. Pašvenskas.
Oficer wymienił także wspólny udział Litwinów i Polaków w misjach w Afgaistanie i brygadę LitPolUkrBrig.
Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła podkreślił z kolei, że Polacy wzorowali się na doświadczeniu litewskim podczas tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. „Jeden z modeli funkcjonowania tych wojsk przenieśliśmy również na model polski. Istnieje bardzo wiele podobieństw, które stanowią grunt pod współpracę, pomijając oczywiście aspekty formalne i aspekty historyczne. Jesteśmy bardzo zbliżeni mentalnie, ale też jesteśmy członkami jednego sojuszu” – powiedział gen. Kukuła.
Podczas pobytu w Wilnie żołnierze WOT biorą udział w uroczystych obchodach 28-lecia istnienia Ochotniczych Sił Obrony Kraju.
Oceniając sytuację bezpieczeństwa w regionie generał Kukuła podkreślił, że jest to punkt krytyczny. „To jedyna granica lądowa, łącząca kraje bałtyckie z resztą NATO, dlatego krytyczne będzie utrzymanie tego rejonu i tu skupiamy swoje wysiłki. W tę kooperację są zaangażowane także inne rodzaje sił zbrojnych” – mówił generał.
Jak poinformował, wspólne ćwiczenia obejmą kontrolę i utrzymanie terenu, kanalizowanie ruchu, zapewnianie swobody manewru dla wojsk operacyjnych.
„W praktyce będziemy wykorzystywać to, w czym tego typu wojska – wojska, które znają populację i znają teren – są silne. Ćwiczenia będą miały charakter cykliczny. Wiemy, że w strategii naszego przeciwnika granice są bardzo ważnym punktem. Dlatego naszym celem jest niwelowanie wszelkich podziałów, wszelkich granic, i pokazywanie, że potrafimy działać również ponad granicami. One nie dotyczą nas, jeżeli chodzi o wspólne cele obronne” – zaznaczył gen. Kukuła.
zw.lt
1 komentarz
observer48
18 stycznia 2019 o 08:46KUDOS!!!